Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1900: Krvavá rvačka ve Vrchlabí mezi Čechy a Němci

původně vyšlo: Lidové noviny - 1900, autor neuveden.
Vztahy mezi českou a německou částí obyvatelstva našeho pohraničí bývaly složité. Historický článek z roku 1900 vám popíše konflikt, ke kterému tehdy ve Vrchlabí došlo mezi českými a německými dělníky. Co se tehdy přesně v Krkonoších odehrálo a jaké to mělo pro účastníky následky?


Německý surovec bodl Čecha.

Z Prahy oznamují: Před krajským soudem jičínským konalo se v minulých dnech za předsednictví rady soudu zemského p. Španihela a za intervence náměstka státního zástupce pana dra. Zlatníka, jako veřejného žalobce závěrečné přelíčení s Janem Gotsteinem, 19letým svobodným továrním dělníkem z Horního Vrchlabí, obžalovaným se zločinu těžkého uškození na těle.

V neděli dne 5. srpna shromáždili se v hostinci Františka Gotsteina v Hakelsdorfu u Vrchlabí mladíci Čeští z Benecka a němečtí z místní obce, kteří při hře na harmoniku tančili. V hostinci nedošlo k žádné vážnější výtržnosti.

Po půlnoci se mladíci rozcházeli, každý na svou stranu Jistý Möhwald, Němec, prohlásil při rozchodu k českým mladíkům z Benecka „to je hostinec pro Němce a ne pro Čechy“.

Na to se dva z českých mladíků, z nichž jeden byl zedník a tkadlec Ludvík Novotný z Benecka, vrátili k německým hochům.

Nejprve povstala hádka a později i rvačka, které zúčastnilo se na každé straně více mladíků. Při rvačce tloukli mladíci do sebe holemi. Pojednou ale vrhl se z předu jmenovaný Jan Gotstein na Ludvíka Novotného a bodl ho nožem do břicha.

Ráno dostavil se lékař, který zraněnému ránu 8 cm. dlouhou zašil a hned do nemocnice ve Vrchlabí dopraviti dal. Zranění Novotného bylo životu nebezpečné a jen takřka zázrakem se stalo, že byl na živu zachován.

Surový pachatel, který byl po činu zatčen a ve vazbě vyšetřovací nejprve u okr. soudu ve Vrchlabí a později u krajského soudu v Jičíně držán, uznán byl po skončeném hlavním přelíčení vinným zločinem těžkého uškození na těle a odsouzen do těžkého žaláře na dobu 10 měsíců posty zostřeného. K vytrpění tohoto trastu dopraven byl odsouzenec do trestnice kartouzské.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1900, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. října 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.