Rok 1899: Zpronevěra na pražském magistrátu. Kam utekl úředník, který ji spáchal?

původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Úředníci by sice měli pracovat v zájmu nás všech, občas ale některý z nich podlehne pokušení a začne ho zajímat jen jeho vlastní finanční zájem. A právě něco takového kdysi v Praze na magistrátu prováděl jistý úředník, tehdejším jazykem oficiál, Zdeněk Seitz. Více v článku z roku 1899.


Magistrátní oficiál na útěku z Prahy.

Ve včerejší schůzi městské rady podával magistrátní rada p. Schwab zprávu o náhlém zmizení magistrátního oficiála Zdeňka Seitze.

Týž přidělen byl referátu zdravotnímu a zádušnímu a v úřadě svém, jak se nyní zjistilo, dopouštěl se podvodných manipulací již od roku 1892. Tak na př. v nemocenské pokladně mistrů tesařských objeveny jeho první padělané poukázky již v roce 1892. U pokladny mistrů krejčovských vylákal padělanými poukázkami přes 200 zl.

Rozsah podvodného působení Seitzova v referátu, k němuž byl přidělen, není doposud znám, tvrdí se ale, že nebylo snadno v referátu švindle prováděti. Seitz požíval vždy neobmezené důvěry ano i vážnosti, on ji však zneužil ku švindlům, aby četným povinnostem svým učinil zadost.

Když v druhé polovici měsíce prosince jeden podvod vyšel na jevo, viděl Seitz, že machinace jeho jsou prozrazeny a aby uchránil se vyšetřování disciplinárnímu i soudnímu, učinil rychle přípravy ku odjezdu z Prahy.

Neutekl ale do Ameriky, nýbrž do Ruska. Policejní ředitelství, netušíc ovšem, že jest to podvodník, ochotně vydalo jemu pas ku odcestování do Ruska. Pátrání a vyšetřování za účelem zjištění výše zpronevěřených a vylákaných peněz, jest ovšem v plném proudu.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
27. ledna 2022


Diskuze k článku „Rok 1899: Zpronevěra na pražském magistrátu. Kam utekl úředník, který ji spáchal?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.