Rok 1899: Zážitky dvojníka amerického prezidenta

rubrika: historické články / zajímavosti, původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Z filmu »Jára Cimrman ležící, spící« jistě znáte případ jistého Macháně, který pracoval jako dvojník císaře Františka Josefa. Článek z roku 1899 vám ale představí reálné zážitky policisty, který díky své podobnosti s tehdejším prezidentem USA MacKinleyem skutečně fungoval jako jeho dvojník.
Následující text pochází z roku 1899

Dvojenec presidenta Mac Kinleye.

Když president Spojených států Mac Kinley meškal onehdy u příležitosti slavnosti míru několik dní v Chicagu, bylo uloženo sedmi policistům, aby tvořili jeho tělesnou stráž a oddalovali od něho dotěrné nebo podezřelé osoby.

Jeden z těchto policistů, William Murphy, jenž má nápadnou podobnost s p. Mac Kinleyem, uveřejňuje nyní v jednom chicagském časopise »dojmy«, jichž získal při své službě u presidenta. Ze zajímavé této zprávy vyjímáme následující místa:

»Bylo mi praveno, že jsem pro tuto čestnou službu vyhledán byl proto, poněvadž tvář moje velmi se podobá tváři presidentově. Když president jednoho dne usedl v uzavřeném povoze, bylo mi nařízeno, abych usedl s náčelníkem policie a jedním pánem z průvodu Mac Kinleyova do otevřeného kočáru, a abych smekal svůj skvoucí cylindr, dá-li se dav shluklý na ulicích strhnouti k volání slávy.

Věc zdařila se znamenitě a nebohé obecenstvo při pohledu na můj prořídlý vlas a můj ryze římský profil křičelo až do ochraptění, netušíc, že muž ušlechtilého zevnějšku, jemuž připravilo tak skvělé uvítání, byl jen prostý policejní agent, ustanovený k ochraně náčelníka státu, jemuž se dostalo úkolu, aby po půl hodiny hrál si na presidenta.«


Poznámka Bejvávalo.cz
Prezident William McKinley se nakonec stal obětí atentátu, který v roce 1901 spáchal anarchista Leon Frank Czolgosz. Tato šokující událost následně vedla k radikální změně fungování ochranky amerických prezidentů.

Do doby atentátu na prezidenta MacKinleye byli prezidenti USA chráněni agenty tajné služby jen při mimořádných příležitostí, jinak byli zcela bez ochrany. Po tomto atentátu až do dnešních časů jsou američtí prezidenti s celou svou rodinou hlídáni speciálními agenty 24 hodin denně.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. dubna 2022


Diskuze k článku „Rok 1899: Zážitky dvojníka amerického prezidenta“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.