Rok 1899: Policejní zpráva o divoké silvestrovské a novoroční oslavě v Praze

původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Zajímá vás, jak se naši předci dokázali o silvestrovské noci bavit a divočet? Článek z roku 1899 vám nabídne obsah oficiální zprávy, popisující zásahy četníků o Silvestru 1898 a na Nový rok 1899. I přes klasicky větší silvestrovskou toleranci k přestupkům toho policejní zpráva zmiňuje celkem dost.


V poslední den starého a v prvý den nového roku.

V denním rozkaze stráže bezpečnosti v Praze uveden byl v sobotu pokyn, aby v sylvestrovsko-novoroční noci výminečný ohled brala na oslavovatele Nového roku, kteří pod tíhou nápojů dopustili by se extravagancí menšího rázu.

Ačkoliv tedy strážcové veřejné bezpečnosti »měli ohledy«, přece seznam zatčených v posledním dnu v roce byl značný. Celkem zatčeno bylo 65 osob. Mezi těmi 22 pro opilství a velikou výtržnost na ulicích, při kterých nemohly hlídky »přimhouřiti oka«, 4 pro krádež, 1 pro podvod, 17 pro potulku a nedovolený návrat, 3 pro urážku stráže, 2 pro koledování, 11 pro žebrotu, 2 pro neoprávněné hraní na kolovrátek.

— V novoroční noci událo se několik krvavých srážek. V kantině podolské cementárny povstala o 1 hod. v noci mrzutost mezi dělníky Karlem Tichým a Janem Kadlcem z Dvorců. V průběhu rvačky udeřil Kadlec Tichého sklenicí do obličeje a zranil jej nad levým okem. Na pachatele podáno trestní oznámení.

— Antonín Vácha, 34letý dělník z Vršovic č. 388, byl o 3. hod. v noci na včerejšek napaden několika muži v Pivovarské ulici ve Vršovicích, kteří jej bez příčiny zbili a pobodali. Na volání napadeného přišla policejní hlídka, před níž pachatelé dali se na útěk. Poněvadž zranění Váchovo bylo velmi povážlivé, byl Vácha odvezen do všeobecné nemocnice.

— V ulicích pražských bylo po půlnoci novoroční velmi živo a hlučno. Celé karavany oslavovatelů Nového roku putovaly ulicemi v nejrůžovější náladě. Hostince i kavárny až do rozbřesknutí byly četně navštíveny a na všech stranách bylo pozorovati bujarou, bezstarostnou veselost, která nepřipouští žádné strasti.

Leckde radostná nálada skončila hlučnou mrzutostí. Tak v jistém renomovaném hostinci na hořejším Novém městě sveden opravdový ženský boj. Žárlivost dala k němu podnět. Rozsápané ženy v pěkných toaletách vzájemně na se dorážely nejen sklenicemi, ale i nehty. Jedné účastnici tohoto boje byla celá tvář nehty rozdrásána.

— Osudně skončila oslava Nového roku pro 20letého kovářského pomocníka Antonína Zintla, bytem na Radlické silnici č. 960 na Smíchově. Týž v hostinci Čejkově na Novém Smíchově při provádění půlnoční scény zhasl veškerá světla v hostinské místnosti. Sotva že nastala tma, byl Zintl od neznámého pachatele nožem bodnut mezi lopatky a způsobena jemu rána 2 cm hluboká. Zraněný odebral se na záchrannou stanici, odkudž po poskytnutí první pomoci byl na nosítkách odnesen do nemocnice.

— Tuhá rvačka strhla se v noci na včerejšek v hostinci »u zeleného orla« v Michalské ulici, při níž byl 23letý rukavičkářský pomocník Zdeněk Karel z čís. 192.

— V. bodnut do hlavy. Byl lékaři ze záchranné stanice rovněž dopraven do nemocnice.

— V novoroční den zatčeno bylo 56 osob a sice 17 pro opilství a výtržnost, 1 pro krádež, 1 pro zpronevěření, 17 pro potulku a nedovolený návrat, 1 pro nezaplacení útraty, 7 pro žebrotu, 6 pro koledování.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.