Rok 1899: Policejní zpráva o divoké silvestrovské a novoroční oslavě v Praze

původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Zajímá vás, jak se naši předci dokázali o silvestrovské noci bavit a divočet? Článek z roku 1899 vám nabídne obsah oficiální zprávy, popisující zásahy četníků o Silvestru 1898 a na Nový rok 1899. I přes klasicky větší silvestrovskou toleranci k přestupkům toho policejní zpráva zmiňuje celkem dost.


V poslední den starého a v prvý den nového roku.

V denním rozkaze stráže bezpečnosti v Praze uveden byl v sobotu pokyn, aby v sylvestrovsko-novoroční noci výminečný ohled brala na oslavovatele Nového roku, kteří pod tíhou nápojů dopustili by se extravagancí menšího rázu.

Ačkoliv tedy strážcové veřejné bezpečnosti »měli ohledy«, přece seznam zatčených v posledním dnu v roce byl značný. Celkem zatčeno bylo 65 osob. Mezi těmi 22 pro opilství a velikou výtržnost na ulicích, při kterých nemohly hlídky »přimhouřiti oka«, 4 pro krádež, 1 pro podvod, 17 pro potulku a nedovolený návrat, 3 pro urážku stráže, 2 pro koledování, 11 pro žebrotu, 2 pro neoprávněné hraní na kolovrátek.

— V novoroční noci událo se několik krvavých srážek. V kantině podolské cementárny povstala o 1 hod. v noci mrzutost mezi dělníky Karlem Tichým a Janem Kadlcem z Dvorců. V průběhu rvačky udeřil Kadlec Tichého sklenicí do obličeje a zranil jej nad levým okem. Na pachatele podáno trestní oznámení.

— Antonín Vácha, 34letý dělník z Vršovic č. 388, byl o 3. hod. v noci na včerejšek napaden několika muži v Pivovarské ulici ve Vršovicích, kteří jej bez příčiny zbili a pobodali. Na volání napadeného přišla policejní hlídka, před níž pachatelé dali se na útěk. Poněvadž zranění Váchovo bylo velmi povážlivé, byl Vácha odvezen do všeobecné nemocnice.

— V ulicích pražských bylo po půlnoci novoroční velmi živo a hlučno. Celé karavany oslavovatelů Nového roku putovaly ulicemi v nejrůžovější náladě. Hostince i kavárny až do rozbřesknutí byly četně navštíveny a na všech stranách bylo pozorovati bujarou, bezstarostnou veselost, která nepřipouští žádné strasti.

Leckde radostná nálada skončila hlučnou mrzutostí. Tak v jistém renomovaném hostinci na hořejším Novém městě sveden opravdový ženský boj. Žárlivost dala k němu podnět. Rozsápané ženy v pěkných toaletách vzájemně na se dorážely nejen sklenicemi, ale i nehty. Jedné účastnici tohoto boje byla celá tvář nehty rozdrásána.

— Osudně skončila oslava Nového roku pro 20letého kovářského pomocníka Antonína Zintla, bytem na Radlické silnici č. 960 na Smíchově. Týž v hostinci Čejkově na Novém Smíchově při provádění půlnoční scény zhasl veškerá světla v hostinské místnosti. Sotva že nastala tma, byl Zintl od neznámého pachatele nožem bodnut mezi lopatky a způsobena jemu rána 2 cm hluboká. Zraněný odebral se na záchrannou stanici, odkudž po poskytnutí první pomoci byl na nosítkách odnesen do nemocnice.

— Tuhá rvačka strhla se v noci na včerejšek v hostinci »u zeleného orla« v Michalské ulici, při níž byl 23letý rukavičkářský pomocník Zdeněk Karel z čís. 192.

— V. bodnut do hlavy. Byl lékaři ze záchranné stanice rovněž dopraven do nemocnice.

— V novoroční den zatčeno bylo 56 osob a sice 17 pro opilství a výtržnost, 1 pro krádež, 1 pro zpronevěření, 17 pro potulku a nedovolený návrat, 1 pro nezaplacení útraty, 7 pro žebrotu, 6 pro koledování.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2022


Diskuze k článku „Rok 1899: Policejní zpráva o divoké silvestrovské a novoroční oslavě v Praze“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.