Rok 1899: Nejasnosti kolem přepadení bankovního úředníka přímo v jeho ložnici

rubrika: historické články / zločin a trest, nehody, původně vyšlo: Národní listy - 1899, autor neuveden.
Být přímo ve své ložnici o půlnoci přepaden ozbrojeným lupičem, to musí být hodně nepříjemný zážitek. Ale co když se vše odehrálo zcela jinak, než jak přepadený muž tvrdí? Jeden nejasný případ přepadení na Žižkově vám popíše článek z roku 1899.
Následující text pochází z roku 1899

Záhadný případ.

V prvém patře domu čp. 892 v Poděbradově třídě na Žižkově povstal prý dnes po půlnoci tuhý zápas mezi lupičem a jeho obětí.

Neznámý zloděj, který odvážnou tuto výprava podnikl, ozbrojil se na cestu revolverem. Před 10. hod. večerní vloudil se lupič do uvedeného domu, kde s vnitřním zařízením patrně dobře byl seznámen, dostal se otevřenými dveřmi do příbytku 33letého úřadníka banky »Slavie« p. Jana Truppla, v prvém patře, kde uschoval se a čekal, až nájemník usne.

Tak alespoň případ ten vyličuje pan Truppl. Po půlnoci prý vetřelec z úkrytu svého vyšel, otevřel skříň, z níž vzal starou tobolku s obnosem 28 zl a stříbrné hodinky. Velkou peřinu svázal do prostěradla a chtěl také spícímu peřinu s postele stáhnouti.

V tom okamžiku pan Truppl se probudil, vyskočil s postele a dostal prý se s lupičem do zoufalého zápasu, v jehož průběhu vyšla z revolveru lupiče rána a kulka ustřelila p. Trupplovi ukazováček a palec levé ruky až ke druhému článku. Po výstřelu vytrhl se lupič, vyskočil na okno, na němž už předem upevnil provaz, po kterém se spustil do Poděbradovy ulice a uprchl.

Policejní strážník Mašek, který v okolí konal obchůzku, slyšel výstřel, pátral ihned po jeho původu, ale nepotkal nikoho. Dle tvrzení Trupplova odcizeny mu byly hodinky a tobolka s obnosem 28 zl.

Na tomto záhadném případě jest zjištěno, že pan Truppl má dva prsty levé ruky skutečně ustřeleny. O dalších podrobnostech vylíčených vyslovuje se pochybnost. Zraněnému poskytl lékař pan dr. Kotýnek první pomoc, načež byl odvezen do nemocnice.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1899, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. dubna 2021


Diskuze k článku „Rok 1899: Nejasnosti kolem přepadení bankovního úředníka přímo v jeho ložnici“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.