Rok 1898: Teslova ničivá zbraň, která měla zastavit války

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Lidové noviny - 1898, autor neuveden.
O geniálních vynálezech Nikoly Tesly dodnes koluje řada mýtů a legend. Historický článek z roku 1898 vám popíše jeden z jeho vynálezů, který měl zcela změnit způsob námořního boje a díky své ničivé síle pomoci udržovat mír mezi mocnostmi.
Následující text pochází z roku 1898

Teslův pekelný stroj.

Nejslavnější elektrotechnik této doby, Tesla, rozený Srb, který svými vynálezy v oboru elektřiny překonal i starého Edisona, vynalezl nový „pekelný stroj“, jehož účinky možno upotřebiti zejmena v čas války.

Tesla praví o svém vynálezu v jistém novoyorském časopise následovní: „Hlavní důležitost mého vynálezu spočívá v jeho účincích ve válce a zbrojení. Svou jistou a neomezenou bořivostí bude přispívati k tomu, by byl mezi národy udržován věčný mír.

Nález můj jest kombinace některých zařízení k vyvolání silných elektrických proudů, jež působivše na velkou vzdálenost, kontroluji úplně a dokonale sílu motorů a jiných strojů, jež vyvinují síly ku pohybu. Tak může býti na příklad vyhozena do vzduchu loď, vezoucí značný náklad výbušných látek, aniž by měli lidé na této lodi nejmenšího tušení o blížícím se neštěstí.

Každý mechanismem vyvoděný pohyb, například válečné lodi, může býti na ohromnou vzdálenost kontrolován, tak že na lodi se nalezající důstojníci nemohou v ničem ovládati stroje, děla, torpéda atd.

Mnou vyzbrojena neobrněná a bezbranná rychlá plachetní loď, s níž bych řídil flotilu malých lodí, může zničiti velké loďstvo válečných lodí, aniž by kdokoli na těchto lodích mohl tušiti naše blížení se.

Takováto moje loď může vhoditi do přístavu značné množství výbušných látek a přivoditi zhoubný výbuch, podobný svými účinky mocnému zemětřesení; a vše to státi se může na velikou vzdálenost.“

— Tesla vystavil ve své pracovně vzorek lodi, která jest elektrickým proudem úplně řízena a kontrolována, aniž by byla s elektrickým proudem ve spojení. Elektrický proud vniká do otevřeného prostoru pokoje a účinkuje na loď atmosférou nikoli vedením.

Tesla praví, že vystaví model takové lodi v příští pařížské světové výstavě a bude říditi pohyby jeho z Nového Yorku bez elektrického vedení.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1898, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. srpna 2021


Diskuze k článku „Rok 1898: Teslova ničivá zbraň, která měla zastavit války“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.