Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rok 1898: Špičková ukázka akrobacie na kole

původně vyšlo: Lidové noviny - 1898, autor neuveden.
Jak moc dobře umíte jezdit na kole a jako na něm zvládáte držet rovnováhu? Historický článek z roku 1898 vám přiblíží artistické kousky jistého australského cyklisty, který tehdy svou akrobacií na jízdním kole fascinoval celý Londýn.


Neobyčejná dovednost v udržení rovnováhy.

Na obrovském jevišti londýnského divadla „Aquarium“ provádí po několik večerů již australský umělec na kole, pan Minting, umělecké kousky, které budí přímý úžas obecenstva.

Představení svá počíná, jak on tvrdí, několika snadnými provedeními, která záleží na př. v tom, že v nejrychlejší jízdě rozebere svůj stroj v jednotlivé části, tančí valčík na stroji o jediném kole, postaví se hlavou na sedle a při tom provádí při jízdě na zad těžké pohyby atd.

Udržení rovnováhy na jediném stojícím vozovém kole, pohybovati se na něm a skákati při tom ještě přes vysoko napnutý drát, dopadnouti opět na kolo a jeti dále, to není pro Mr. Mintinga žádnou nesnází. Umělec tento považuje to aspoň za nejsnadnější věc na světě.

Dále položí se do kola, nemajícího žádných příček, opírá se nohama uvnitř o loukotě, tak že se kolo rychle otáží. Při tom provádí Mr. Minting různé figury. To jsou ale pouze hračky v poměru k mistrovským jeho výkonům.

Kolosální aparát, jejž si dal výhradně pro takováto představení zhotoviti, stál jej 800 liber šterlinků (9500 zl.). Přístroj tento sestává ze dvou velkých spirálních per, která se vyšinou až do výše 35 metrů a jsou spojena můstkem 30 cm. širokým a 60 metrů dlouhým.

Pak nastoupí na jediném kole, jež měří 1 metr v průměru a jest opatřeno pedály a řídící tyčí, volnou jízdu se vší elegancí po jednom z obou spirálních per nahoru, přibyv tam, jede rychle po zmíněném, obě péra spojujícím můstku, k péru druhému, načež jede s krkolomnou rychlostí po tomto dolů.

S jistým zpravodajem sdělil Mr. Minting, že již jako dvouletý chlapec jezdil na bicyklu, jehož přední kolo měřilo v průměru 25 cm., na němž prováděl lecjaké dovedné kousky. Aby jej nepotkalo při těchto představeních nějaké neštěstí, nesmí kouřiti aniž piti lihové nápoje. —

Zaznamenáváme dle jiných zpráv časopiseckých neobyčejné výkony pana Mintinga, ale jeho jízda po spirálních pérech je nám přece jen vyšší uměleckou záhadou.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1898, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. srpna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.