Recepty s ananasem.
Z ovoce jsou ananasy, které přicházejí do obchodů již v prosinci a jež možno zakoupiti po celou zimu až do dubna. Podávám zde několik dobrých receptů o jich zužitkování.
Ananasový kompot.
Oloupané čisté ananasy rozkrájí se na tenké koláčky, dají do sklenic a polijí rozvařeným cukrem, dříve ve vodě smočeným a na stupeň niti svařeným (vezmeme-li cukr mezi prsty, oddálíme-li je a cukr se táhne, je dosti svařený).
Tímto vychladlým cukrem se ananas zalije, pováže měchuřinou a dá do páry vařiti 30 minut. Počítá se na 1 kg ananasu ½ kg cukru. Též můžeme nakrájený ananas ve sterilisačních lahvích as po 20 minut v teplotě as 90° pasterisovati.
Druhý způsob: Oloupané nezralé ananasy rozkrájí se na tenké koláčky a dají se do kamenné nádoby. Rozvaří se ve vodě máčený cukr, jak při předešlém receptu uvedeno, a při vaření se pilně pěna sbírá. Vychladlý cukr se na ananas nalije a přikryté ovoce ponechá státi do třetího dne.
Třetí den cukr opět se svaří, hodně zahoustlý a vychladlý na ananas nalije a vše zůstane opět přes noc státi. Následujícího dne dá se cukr řádně na husto povařiti, ananasy se tam vhodí a ponechají několikrát varem přejíti. Vychladlé ovoce plní se do sklenic a cukrem zalije.
Na povrch sklenic dává se v rumu máčené kolečko z pergamenového papíru. Měchuřinou v teplé vodě namočenou hrdlo se pokryje a tenkým motouzem pevně ováže.
Ananasový kompot.
Ananas se oloupe a očištěný nakrájí na kolečka. Počítá se tolik cukru, kolik váží ananas. Slupky oloupané s ananasu dají se s trochou vody svařiti, voda z nich na cukr nalije a ponechá se pouze několikrát varem přejiti. Vychladne-li voda trochu, nalije se na ananas a dá do studena.
Druhý den se cukr s ananasu slije, znova ponechá několikrát varem přejiti a vychladlý na ovoce nalije. To se opakuje 6—8 dní. Pak se ananas vkládá do sklenic, polije studeným cukrem, pováže měchuřinou a ponechá v páře 18—20 minut vařiti. Zbude-li cukr z blanchirování (napařování), používá se do nádivek, dortů, na krémy nebo polevy.
Ananasová šťáva.
Dužina oloupaných ananasů rozkrájí se na tenké plátky a vloží se do kamenného hrnku, vždy střídavě s vrstvou cukru. Na 1 kg ananasu béře se 1 ¼ kg cukru. Vše ponechá se přikryté dva dny státi.
Potom se tenkým žíněným sítkem procedí do lahví, jež se pevně zazátkují, pečetním voskem zalijí a uloží v suchém, chladném místě. Ananasové šťávy, jež má velmi jemnou chuť a vůni, používá se do různých bílkových a žloutkových krémů nebo k polévání na dorty i různé jemné moučníky.
Ananasový rosol.
Protlačí se hodně zralý ananas a odváží se stejné množství kusového cukru, jenž ve studené vodě smočený dá se do kamenného rendlíku a. vaří se na velkou bublinu (upraví se z drátku očko, nabéře se naň hustý cukr; foukne se a utvoří-li se bublina, jež se v letu udrží, jest hotov).
Šťáva nalije se do cukru a ponechá jen několikrát varem přejiti. Vychladlý dá se do sklenic, pergamenovým papírem uzavře a uschová. Rosol ten hodí se k ozdobení dortů, cukrovinek a kompotů.
Ananasová marmeláda.
Zralé ananasy (asi ½ kg) promačkají se na žíněném sítu. Vaří se ¼ kg ve vodě máčeného cukru, až jest hodně hustý. Ananasová kaše se přidá a ponechá svařiti, až patřičně zhoustne.
Jiný způsob ananasové marmelády. Připravuje se, jak v předchozím předpisu je uvedeno, jenom že cukr se s kaší ananasovou nevaří, nýbrž zamíchá a plní do sklenic. Sklenice pováží se měchuřinou a ¼ hodiny se pasterisují ve varu. Láhve nutno ve vodě ponechati, až vystydnou, načež se teprve ukládají.
témata článku:
Diskuze k článku „Recepty z roku 1923: Ananasové kompoty, šťávy, rosoly a marmelády“