Recepty z roku 1923: Ananasové kompoty, šťávy, rosoly a marmelády

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Kniha vzorné domácnosti - 1923, autorka A. Kejřová.
Pokládáte ananas za luxusní tropické ovoce, které se tu dříve určitě nedalo koupit? V tom případě vás jistě překvapí recepty z roku 1923, které ananasy popisují jako v zimě zcela běžně dostupné ovoce. Zkusíte ochutnat, jaké sladké ananasové dobroty dokázaly naše prababičky před sto lety uvařit?
Následující text pochází z roku 1923

Recepty s ananasem.

Z ovoce jsou ananasy, které přicházejí do obchodů již v prosinci a jež možno zakoupiti po celou zimu až do dubna. Podávám zde několik dobrých receptů o jich zužitkování.


Ananasový kompot.

Oloupané čisté ananasy rozkrájí se na tenké koláčky, dají do sklenic a polijí rozvařeným cukrem, dříve ve vodě smočeným a na stupeň niti svařeným (vezmeme-li cukr mezi prsty, oddálíme-li je a cukr se táhne, je dosti svařený).

Tímto vychladlým cukrem se ananas zalije, pováže měchuřinou a dá do páry vařiti 30 minut. Počítá se na 1 kg ananasu ½ kg cukru. Též můžeme nakrájený ananas ve sterilisačních lahvích as po 20 minut v teplotě as 90° pasterisovati.

Druhý způsob: Oloupané nezralé ananasy rozkrájí se na tenké koláčky a dají se do kamenné nádoby. Rozvaří se ve vodě máčený cukr, jak při předešlém receptu uvedeno, a při vaření se pilně pěna sbírá. Vychladlý cukr se na ananas nalije a přikryté ovoce ponechá státi do třetího dne.

Třetí den cukr opět se svaří, hodně zahoustlý a vychladlý na ananas nalije a vše zůstane opět přes noc státi. Následujícího dne dá se cukr řádně na husto povařiti, ananasy se tam vhodí a ponechají několikrát varem přejíti. Vychladlé ovoce plní se do sklenic a cukrem zalije.

Na povrch sklenic dává se v rumu máčené kolečko z pergamenového papíru. Měchuřinou v teplé vodě namočenou hrdlo se pokryje a tenkým motouzem pevně ováže.

Ananasový kompot.

Ananas se oloupe a očištěný nakrájí na kolečka. Počítá se tolik cukru, kolik váží ananas. Slupky oloupané s ananasu dají se s trochou vody svařiti, voda z nich na cukr nalije a ponechá se pouze několikrát varem přejiti. Vychladne-li voda trochu, nalije se na ananas a dá do studena.

Druhý den se cukr s ananasu slije, znova ponechá několikrát varem přejiti a vychladlý na ovoce nalije. To se opakuje 6—8 dní. Pak se ananas vkládá do sklenic, polije studeným cukrem, pováže měchuřinou a ponechá v páře 18—20 minut vařiti. Zbude-li cukr z blanchirování (napařování), používá se do nádivek, dortů, na krémy nebo polevy.

Ananasová šťáva.

Dužina oloupaných ananasů rozkrájí se na tenké plátky a vloží se do kamenného hrnku, vždy střídavě s vrstvou cukru. Na 1 kg ananasu béře se 1 ¼ kg cukru. Vše ponechá se přikryté dva dny státi.

Potom se tenkým žíněným sítkem procedí do lahví, jež se pevně zazátkují, pečetním voskem zalijí a uloží v suchém, chladném místě. Ananasové šťávy, jež má velmi jemnou chuť a vůni, používá se do různých bílkových a žloutkových krémů nebo k polévání na dorty i různé jemné moučníky.

Ananasový rosol.

Protlačí se hodně zralý ananas a odváží se stejné množství kusového cukru, jenž ve studené vodě smočený dá se do kamenného rendlíku a. vaří se na velkou bublinu (upraví se z drátku očko, nabéře se naň hustý cukr; foukne se a utvoří-li se bublina, jež se v letu udrží, jest hotov).

Šťáva nalije se do cukru a ponechá jen několikrát varem přejiti. Vychladlý dá se do sklenic, pergamenovým papírem uzavře a uschová. Rosol ten hodí se k ozdobení dortů, cukrovinek a kompotů.

Ananasová marmeláda.

Zralé ananasy (asi ½ kg) promačkají se na žíněném sítu. Vaří se ¼ kg ve vodě máčeného cukru, až jest hodně hustý. Ananasová kaše se přidá a ponechá svařiti, až patřičně zhoustne.

Jiný způsob ananasové marmelády. Připravuje se, jak v předchozím předpisu je uvedeno, jenom že cukr se s kaší ananasovou nevaří, nýbrž zamíchá a plní do sklenic. Sklenice pováží se měchuřinou a ¼ hodiny se pasterisují ve varu. Láhve nutno ve vodě ponechati, až vystydnou, načež se teprve ukládají.


Původní zdroj historického článku:
Kniha vzorné domácnosti - 1923, autorka A. Kejřová.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
10. února 2023


Diskuze k článku „Recepty z roku 1923: Ananasové kompoty, šťávy, rosoly a marmelády“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.