Recepty na sladké moučníky podle našich prababiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Šotkova mezinárodní kuchařka - 1926, autorka neuvedena.
Chcete oslavit zítřejší státní svátek nějakou dobrotou z časů první republiky? Vyzkoušejte některý z receptů na moučníky, které pochází z roku 1926. Můžete si podle nich připravit například ztracené chlebíčky, několik druhů suflé nebo třeba poctivé smetanové koblihy.
Následující text pochází z roku 1926

Ztracené chlebíčky.

Do ½ litru mléka nasypeme cukr, trochu soli, po případě několik kapek pomerančové vody. Nakrájíme housku na řízky asi 1 cm silné, jež omočíme v mléce a pak obalíme v rozšlehaných vejcích, osmažíme a neseme teplé, ocukrované na stůl. Mléko můžeme nahraditi vodou, do které jsme vymačkali šťávu z citronu. V pánvi musí býti vždy dosti čerstvého másla asi jako na omeletu.


Čokoládové soufflé.

Rozpustíme 6 dkg čokolády v teplé vodě, přidáme 12 dkg cukru, malou lžičku mouky a čtyři žloutky. Přimísíme ušlehané 4 bílky, lehce a rychle je spojíme s ostatním a vlijeme do máslem vymazané formy. Soufflé se peče při mírném ohni 20 minut.


Sněhová bábovka.

Ušleháme 4 bílky a k tuhému sněhu přimísíme 15 dkg vanilkového práškového cukru. Nalijeme sníh do máslem vymazané a cukrem vysypané formy, a tuto formu postavíme do nádoby s horkou vodou, kde se nechá 12—'15 minut v páře. Pak vytáhneme formu a za pět minut ji vyklopíme na mísu. Ke sněhu se podává anglický vanilkový krém.


Postní kobližky.

Uvaříme ve vodě 40 dkg krupice s troškou soli a hrstí cukru, až je z ní tuhá, suchá kaše. Tuto kaši odstavíme s plotny a přimícháme k ní pomalu 3—4 decilitry bílé kořalky. Vysypeme ji pak na čistý, jemným olejem navlhčený stůl a hněteme ji rukama, až vssaje do sebe ¾ litru oleje.

Těsto musí býti hladké a kašovité. Když vychladlo docela, rozdělíme je na malé díly a rozválíme na prst; vykrajujeme pak kobližky, věnečky a šišky 7—8 cm dlouhé. Srovnáme je na pokličku a házíme posléze do horkého oleje. Když jsou zevně suché a mají krásnou barvu, vykapeme olej, osušíme je ubrouskem a obalujeme v cukru.


Výmarský puding.

20 dkg másla se tře v teplé nádobě až se zpění; pak se k němu přimísí 1 celé vejce a 5 žloutků, jeden po druhém, 2 tabulky strouhané čokolády a tolikéž cukru, 4—5 lžic prášku a sníh z 5 bílků. Směs se nalije do máslem vymazané a moukou vysypané formy, vaří se 40 minut v páře a vyklopí na mísu.


Morkový puding anglický.

Rozsekáme 60 dkg hovězího morku vypraného v studené vodě a dobře osušeného. Rozmícháme jej s 25 dkg pomerančové, cukrované kůry a citronády rozkrájenými na kostky, s 25 dkg hrozinek, 26 dkg bílé, strouhané housky a 25 dkg cukrové moučky. Přidáme ještě 2 decilitry rumu a 6 celých vajec. Máslem vymazanou a moukou vysypanou formu naplníme touto směsí a dáme na půl hodiny v páře do trouby. Na konec vyklopíme puding na mísu a potřeme jej teplou merunkovou zavařeninou s rumem.


Rýžový koláč.

25 dkg dobře vyprané rýže dáme na plotnu změknouti ve sklenici vody s citronovou kůrou a troškou soli. Přilijeme pomalu ½ litru smetany, přidáme dostatečné množství cukru, kousek čerstvého másla, vanilku, 6 žloutků a sníh z tolikéž bílků. Promícháme vše dobře a vlijeme do formy máslem vymazané a houskou vysypané. Koláč se peče v troubě při mírném ohni asi hodinu.


Rýžové soufflé.

Uvaříme 10 dkg rýže a spojíme ji s cukrem, rozmačkanými makarony, 6 žloutky a sněhem z 8 bílků, jejž rychle a lehce přimísíme. Dáme vše do máslem vymazané formy a pak do trouby, kde za 20 minut se soufflé při mírném ohni dodělá.


Bramborové soufflé.

Do půl litru smetany dáme 20 dkg cukru, šest lžic bramborové mouky, čtyři žloutky; dobře směs rozmícháme, přidáme kus másla jako vejce velký a trochu citronové kůry. Necháme vše povařiti na ohni a ustavičně mícháme. Posléze odstavíme směs, necháme vychladnouti a přimísíme šest ušlehaných žloutků. Ze čtyř bílků uděláme sníh, jejž lehce a rychle zamícháme do připravené směsi, dáme vše do vymazané formy a při mírném ohni v troubě upečeme.


Krokety z rýže.

Vypereme dobře rýži, rozvaříme ji ve vodě s citronovou kůrou a solí a pak z vychladlé děláme krokety, které obalujeme v rozšlehaném žloutku a v housce. Omočíme je ve vejci a obalíme v housce dvakráte, pak usmažíme. Teplé posypeme cukrem a neseme hned na stůl.


Ruský nákyp smetanový.

Vymazanou formu vyložíme piškoty a naplníme šlehanou smetanou. Pak zatížíme formu, necháme nákyp odpočinouti a vysypeme jej posléze na mísu. Musí zůstati v chladnu až do použití.


Smetanové koblihy.

Svaříme polovinu mléka a polovinu smetany dohromady se solí a citronovou kůrou a pak přimísíme do vychladlé tekutiny tolik mouky, abychom mohli zpracovali těsto. Rozválíme toto těsto a z jednotlivých kousků děláme kobližky, jež obalujeme v řídkém těstě na smažení a pak osmažíme. Smažené balí se v cukru jako jablkové kobližky.


Původní zdroj historického článku:
Šotkova mezinárodní kuchařka - 1926, autorka neuvedena.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. listopadu 2021


Diskuze k článku „Recepty na sladké moučníky podle našich prababiček“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.