První kavárna v Evropě a dlouhá cesta k dnešní oblíbenosti kávy

původně vyšlo: Lidové noviny - 1921, autor neuveden.
Nedokážete si představit den bez šálku čerstvé kávy? V tom případě vás bude jistě zajímat, před kolika staletími vznikla v Evropě úplně první kavárna a jaký odpor musel být po celém kontinentu překonán, než pití kávy dosáhlo dnešní oblíbenosti. Více v článku z roku 1921.


Jubileum kávy.

V tomto roce jest tomu právě čtvrt tisíce let, co kávu byla převezena do Evropy. V roce 1624 zřídil jeden Armén jménem Pascal v Marseillu první kavárnu.

Mokka, které podával svým hostům, nebylo sice první, které bylo požíváno v Evropě — již před tím užíváno kávového odvaru v Londýně jako léčivého prostředku — ale o obecném pití kávy jako pochutiny může se mluvili teprve od doby prvního kavárníka Pascala.

Pascal měl se svým podnikem úspěch a již po roce přestěhoval svoji kavárnu do Paříže. Sedmnáct let byl bez konkurence, pak vyrojilo se kaváren, jako dnes kin. V posledním desítiletí sedmnáctého století měla již Paříž přes dvě stě kaváren.

Z Paříže rozšířily se kavárny nejdříve v Rakousku. Vídeň měla již v roce 1684 své první pražírny kávy. Pak rozšířilo se požívání kávy v Německu. První německá kavárna byla zřízena 1686 v Řezně, pak 1687 v Norimberku.

Požívání kávy našlo však také mnoho odpůrců. Již v roce 1738 byla káva vedle čaje a modrého pondělka označena jako svůdkyně lidstva. Autor brožurky proti požívání kávy označil tento arabský nápoj jako příčinu politických pletich »obyčejných« lidí, kteří při kávě mají mnoho rozumu a tím zasahují do státních věcí.

V některých zemích bylo požívání kávy zakázáno. V Německu platily se z kávy vysoké daně. Měšťanům, sedlákům, řemeslníkům a sloužícím byla káva zakázána pod pokutou šesti mariánských grošů.

Ale přes všechny zákazy nepodařilo se omezili vaření tohoto nápoje. Ještě v r. 1817 byla káva v některých německých krajinách úplně neznáma, později se však stala černá tekutina kouzelné Arabie pravou lidovou pochutinou a s mlékem i poživatinou, až teprve ve světové válce, kdy nastalo nesmírné zdražení zrnkové kávy, přestala být pražena a mleta a lidé zvykali bud na jiné nápoje, hlavně čaj, nebo spokojili se lacinou náhražkou.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1921, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. ledna 2021


Diskuze k článku „První kavárna v Evropě a dlouhá cesta k dnešní oblíbenosti kávy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.