Proč se ptákům dává zobat písek a jak vznikají ptačí perly

původně vyšlo: Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.
Dávat zvířeti do jeho krmení písek se může zdát jako týrání, ale v případě ptáků to rozhodně neplatí. Článek z roku 1901 vám vysvětlí, proč by v případě ptáků naopak měl být hrubý písek a kamínky součástí jich zdravé stravy.


Kameni v žaludku ptáků.

Jest známo, že se v žaludku, v t. zv. pupku mnohých ptáků, jako holubů a kůr, nacházejí kamínky často ve velkém množství.

Tak nalezeno v žaludku tetřeva až 62 g kamínků, které nazývají se tetřevími perlami, jež si pak šťastní lovci jako drahokamy zasazovati dají. Někteří ptáci, jako ku př. sojky, zdají se kamínky zvláštních barev sbírati a to barev jasných, nápadných.

Více než tento projev krasocitu, zajímá nás vliv, jejž kamínky v žaludku ptáků mají na zažívání. Dle nejnovějších pozorování, nelze více o tom pochybovati, že polykání kamínků úzce s jakostí potravy souvisí. Bylo dokázáno, že vrány při potravě bylinné daleko více kamínků spolykaly, než při potravě živočišné.

Dle toho účinkují kamínky patrně jako nástroj k rozdrcení semen, tedy asi jako kameny mlýnské, čemuž nasvědčuje i silně vyvinuté svalstvo žaludku. Proto jest také požírání kamínků u ptáků zrním se živících nejrozšířenější. Tací ptáci při plném žaludku zajdou hladem, když nemají příležitost kamínky polykati.

Jest zjištěno, že vrány v zimě více kamínků požerou než v letě což se dá snad vysvětliti tím, že v zimě při nedostatku potravy pocit hladu vyplněním žaludku kamínky se utiší. Pokusy s různými živými ptáky ukázali též, že přijímají kamínky (i skleněné a porcelánové perly) často v pravidelných obdobích a že tyto předměty dlouhý čas v žaludku ptáků prodlejí, než buď trusem neb. zobákem z něho vyjdou.

Poznání, že někteří ptáci kamínky nevyhnutelně přijímati musí, jest prakticky důležito, zvláště u naši drůbeže. Proto také hospodyňky zasýpají drůbeži písek, když se k němu jinak, ku př. při vykrmování v uzavřené prostoře, dostati nemůže. Tolik připomínáme, že jemný písek nestačí, nýbrž třeba dáti písek hrubý se zrny až jako zrno vikve, pro husy jako zrno hráchu velkými.

Z toho mohou si vzíti naučení i majitelé revírů a nechť neopomencu při zasýpání koroptvím také sypali písek.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. května 2020


Diskuze k článku „Proč se ptákům dává zobat písek a jak vznikají ptačí perly“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.