Proč se ptákům dává zobat písek a jak vznikají ptačí perly

rubrika: historické články / životní prostředí, příroda a zemědělství, původně vyšlo: Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.
Dávat zvířeti do jeho krmení písek se může zdát jako týrání, ale v případě ptáků to rozhodně neplatí. Článek z roku 1901 vám vysvětlí, proč by v případě ptáků naopak měl být hrubý písek a kamínky součástí jich zdravé stravy.
Následující text pochází z roku 1901

Kameni v žaludku ptáků.

Jest známo, že se v žaludku, v t. zv. pupku mnohých ptáků, jako holubů a kůr, nacházejí kamínky často ve velkém množství.

Tak nalezeno v žaludku tetřeva až 62 g kamínků, které nazývají se tetřevími perlami, jež si pak šťastní lovci jako drahokamy zasazovati dají. Někteří ptáci, jako ku př. sojky, zdají se kamínky zvláštních barev sbírati a to barev jasných, nápadných.

Více než tento projev krasocitu, zajímá nás vliv, jejž kamínky v žaludku ptáků mají na zažívání. Dle nejnovějších pozorování, nelze více o tom pochybovati, že polykání kamínků úzce s jakostí potravy souvisí. Bylo dokázáno, že vrány při potravě bylinné daleko více kamínků spolykaly, než při potravě živočišné.

Dle toho účinkují kamínky patrně jako nástroj k rozdrcení semen, tedy asi jako kameny mlýnské, čemuž nasvědčuje i silně vyvinuté svalstvo žaludku. Proto jest také požírání kamínků u ptáků zrním se živících nejrozšířenější. Tací ptáci při plném žaludku zajdou hladem, když nemají příležitost kamínky polykati.

Jest zjištěno, že vrány v zimě více kamínků požerou než v letě což se dá snad vysvětliti tím, že v zimě při nedostatku potravy pocit hladu vyplněním žaludku kamínky se utiší. Pokusy s různými živými ptáky ukázali též, že přijímají kamínky (i skleněné a porcelánové perly) často v pravidelných obdobích a že tyto předměty dlouhý čas v žaludku ptáků prodlejí, než buď trusem neb. zobákem z něho vyjdou.

Poznání, že někteří ptáci kamínky nevyhnutelně přijímati musí, jest prakticky důležito, zvláště u naši drůbeže. Proto také hospodyňky zasýpají drůbeži písek, když se k němu jinak, ku př. při vykrmování v uzavřené prostoře, dostati nemůže. Tolik připomínáme, že jemný písek nestačí, nýbrž třeba dáti písek hrubý se zrny až jako zrno vikve, pro husy jako zrno hráchu velkými.

Z toho mohou si vzíti naučení i majitelé revírů a nechť neopomencu při zasýpání koroptvím také sypali písek.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně - 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. května 2020


Diskuze k článku „Proč se ptákům dává zobat písek a jak vznikají ptačí perly“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.