Pondělní zlý sen našich prababiček: Jak v roce 1916 probíhalo velké prádlo?

původně vyšlo: Kniha vzorné domácnosti - 1916, autorka A. Kejřová.
Dokáže si představit, kolik práce dalo před sto lety vyprat špinavé prádlo bez pomoci moderních automatických praček a super účinných pracích prášků? Historický článek z roku 1916 vám podrobně popíše, jak složitě tehdy pondělní praní velkého prádla probíhalo.


Pondělí: prádlo.

V neděli večer sebere se veškeré špinavé prádlo a do knížky k tomu určené řádně zapíše. Dobrá hospodyně dá práti, neb pere sama v pondělí, by měla nejnamahavějši práci domácí odbytou.

Prádlo namočí se pak do studené vody a ponechá se několik hodin odmočiti. Dobře jest, když si prádlo ještě večer vyždímáme, řádně pomydlíme, do hrnců dáme a přidáme studené měkké vody. Pak přidá se zvlášť v hrnečku rozpuštěná soda as za 4 hal. a čtvrtka rozkrájeného mýdla. Poměr ten jest vypočtěn na více hrnců neb na kotel prádla.

Připravíme si prádlo na plotnu a ráno máme pak rychleji vyvařeno. Poprvé necháme prádlo jen do varu přijití (ráda se špína zavaří), čistě na valše vypereme a v ruce na obou stranách a do studené vody vyždímané házíme

— Krajky a vyšívání se perou malým, jemným, žíněným kartáčkem, neboť se ušetří daleko lépe, nežli praním v ruce, kde se mohou slabé nitky neopatrností přetrhati.

— Taktéž užíváme kartáčku při praní podsazení u sukní a zašpiněných utěrek.

— Barevné prádlo kanafasové, které snese sodu, vezmeme po bílém a co je modré a barev choulostivých, necháme až při druhé vyvářce (bez sody). Je-li barevné kanafasové, sefírové a pod prádlo přiliš zašpiněné, pomydlíme, dáme do studené vody na plotnu hodně ohřátí (napařit — ne však vařiti) a pak pereme opět.

Máme-li bílé prádlo vymáchané z čisté vody, mydlíme znovu a házíme je do studené vody do hrnců. Pak opět je déle ve varu ponecháme. Vyvařené řádně propereme, opět do studené vody házíme a pak pereme v téže vodě barevné prádlo.

Voda (druhá) mydlinková se uschová k mytí dřevěného nádobí a podlahy. V létě prádlo, kde možno je bílili, jest nejlépe ze druhé vyvářky vzíti na bělidlo i s mydlinkami.

Když jsme vypraly, necky čistě kartáčem vymyjeme a vypláchneme, prádlo vyždímané do nich narovnáme a polijeme čistou horkou vodou. Kde jest více prádla, ponecháme je státi přes noc a ráno je vymácháme. Dáme je pak do čisté studené vody, v níž prádlo na čisto vymácháme.

Pak v jiné nádobě modříme, dle potřeby škrobíme a posléze věšíme. Kde bývá málo prádla a pere se každý týden, necháme prádlo v teplé vodě 3—4 hodiny a pak počínáme si jak jsem již uvedla. Čím více prádlo mácháme, tím jest jasnější a čistčí.

Mnohé hospodyně, dávají prádlu péči a silu a přece není jasné. Na prádlo čítající přes 70 kusů při týdenním praní v malé domácností spotřebují se 3—4 kousky mýdla a asi za 4 hal. sody. Utěrky na nádobí jest vždy nutno dvakrát o sobě vyvářet a zvláště také samostatně vyprat a pak počínáme si jak jsem již uvedla. Zle by poškodila mastná špína prádlo ostatní!

V létě je prádlo za několik hodin suché. Prádlo věšíme po rubu: do škrobených sukní dáváme rákosky neb hůlky, aby vzduch mohl je rychle a dobře sušiti. Sukně jsou pak hodně tuhé. Čím prudčeji je vzduch a slunce vysušují, tím jsou tužší.

— Odpoledne umyje se veškeré dřevěné nádobí od prádla (vál, prkénko od masa, palička, kverlačky, vařečky a ostatní dřevěné nádobí) ve zbylých mydlinkách, kde co přischlého (neb mydlinkami vše řádně poušti), necky, škopek atd. Zbylé čisté mydlinky uschováme k mytí podlahy, což děje se bud po prádle neb v půli týdne.

Večer pak složíme prádlo na mandl a škrobené řádné pokropíme, zabalíme do suchého šatu a necháme od rána odležeti.


Původní zdroj historického článku:
Kniha vzorné domácnosti - 1916, autorka A. Kejřová.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. října 2022


Diskuze k článku „Pondělní zlý sen našich prababiček: Jak v roce 1916 probíhalo velké prádlo?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.