Podivné zvyky kardinála Richelieu, Isaaca Newtona a dalších historických osobností

původně vyšlo: Illustrovaný svět - 1903, autor K. M.
Dokážete si kardinála Richelieu představit jako soutěživého sportovce nebo geniálního učence Newtona jako romantického popletu? Asi ne, ale přesto takoví byli! Článek z roku 1903 vám několik významných historických osobností přiblíží způsobem, o kterých se v učebnicích dějepisu nepíše.


Slovutnosti v županu.

O Newtonu, slavném učenci anglickém se vypravuje, že byl nesmírně roztržitým. Jednou seděl prý vedle dámy a počal si cpáti dýmku a tu uchopil dámu za prst a cpal jej do dýmky.

Kardinál Richelieu, tento veliký státník, se rád pohyboval a tu ve svém kabinetě pracovním si dal táhnouti na stěně čáru hezky vysoko a potom vyskakoval, aby ji rukou dosáhl a kdykoliv se mu to zdařilo, býval vždy v dobré míře.

Baisrobert, dvořan a oblíbenec u dvora, přistihl kardinála jednou v jeho »práci«. Jako chytrák se nepodivil ničemu, ale pravil: »Sázím se o nevím co, že vyskočím výše než vaše eminence!«

Na to vysvlékl si kabát a skákal s kardinálem o sázku. Kardinál prohrál a řekl: »Vyskočil jste výše, pravda a jako váš přítel pravím, že jste neklesl o tolik, o kolik jste mne předčil.«

Locke, znamenitý filosof, ve volné době čítával rád pohádky a plakával nad neštěstím zakletých princezen nebo nad osudem Melusiny.

Bayle, filosof a revolucionář francouzský, běhával s uličníky na komedie a dlouhé hodiny se bavil přihlížením k dovednosti provazolezce, tanečníka nebo kejklíře.

Když vojevůdce Marlborough navštívil kdysi prince Eugena, spatřil, že komorník rozsvítil čtyři svíčky. Marlborough se vadil s komorníkem nad takovou marnotratnosti. Marlborough měl ročního příjmu sto tisíc liber sterlingů.

Baco z Verulamu, mudrc, padl strachy do mdloby při každém zatmění měsíce.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět - 1903, autor K. M.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. dubna 2020


Diskuze k článku „Podivné zvyky kardinála Richelieu, Isaaca Newtona a dalších historických osobností“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.