Od obilí po bezhotovostní platební styk. Jaká je historie bankovnictví?

článek je inzerce, nejde o historický text
V současnosti je zřízení bankovního účtu otázkou několika minut. Stačí vám k tomu internet, občanský průkaz a počáteční vklad, který uložíte do banky na pár kliknutí. Jak tomu ale bylo v minulosti, kdy byl největší cenností pytel obilí či kousek kovu?


Bankovnictví ve starověku

Bankovnictví má za sebou dlouhou cestu a první bankovní účet se rozhodně nezrodil přes noc. Záznamy o prvních bankovních procesech pocházejí již ze starověkého Egypta a Babylonu. První banky nebyly klasickými bankami, jednalo se spíše o úschovny, do nichž mohli majetní obyvatelé měst uložit své jmění v podobě obilí, dobytka a dalších cenností. Těmito úschovnami byly pak především chrámy, které fungovaly jako určitá forma banky.

Je třeba si uvědomit, že klasické bankovky a mince tehdy ještě neexistovaly, za službu nebo zboží se platilo formou směnného obchodu. Až později se přešlo na platidla v podobě úlomků drahých kovů a mincí.

První úvěry ve středověku

Ve starém Řecku vznikla speciální profese zvaná zkušebnictví mincí, na což přirozeně navazovala jejich úschova za poplatek a půjčování na úrok. Později se ve městech středověké Itálie shromažďovaly mince různého původu, a tak zkušebníci a směnárníci přijímali vklady, zprostředkovávali platby do jiných měst a na vlastní účet provozovali zápůjční obchody i nákupy a prodej zboží. V této době nově vznikaly obchodní společnosti, které sloužily k vypořádávání závazků mezi společníky pomocí převodů v obchodních knihách.

Zajímavost: V Itálii vznikla první banka. Monte dei Paschi di Siena byla založena v 15. století a je nejdéle fungujícím peněžním ústavem na světě, jelikož svým klientům nabízí služby dodnes.

České novodobé bankovnictví

České republice se moderní bankovnictví dlouho vyhýbalo. Až v roce 1824 vznikla Česká spořitelna a od té doby začal rozvoj bankovnictví nabírat na obrátkách. Obchodní banky se na počátku 20. století zabývaly zprostředkováváním platů a úvěrů, provozováním obchodu s drahými kovy i s cennými papíry, včetně jejich úschovy.

Banka už nesloužila pouze k uložení finančních přebytků, ale především ke zprostředkování platů, a to zejména v souvislosti s dalším rozvojem obchodu v tuzemsku i zahraničí. Banka tedy přijímala platby jak v hotovosti, tak platby přes poštu, nebo dokonce prostřednictvím převodu z účtu jiného klienta či peněžního ústavu.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
10. srpna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.