Pokyny při nemocech nakažlivých či sdělných.
Žádná nemoc není tak zarputilá a potutelná, jako nemoci nakažlivé či sdělné, jež jmenují se tak proto, že osoby docela zdravé od nemocných nakažených také nakaziti se mohou.
Před takovou nákazou můžeme chrániti se dosti bezpečně mnohým opatřením zdravotním a potom desinfekcí, t. j. účelným jednáním ke zničení zárodků nakažlivých správnými prostředky, užitými v pravý čas a na pravém místě.
Dle povahy nemocí nakažlivých nákaza přenáší se různým způsobem a proto rozeznáváme několik skupin :
1. Skupina první spalničky (osypky, frýsle), zádušný kašel (černý kašel, zajíkavý kašel), chřipka, trachom či egyptský zánět očí, má látky nakažlivé ve chrchlích a ve hlenovitých odměšcích nosu, očí, hltanu atd.
2. Skupina druhá: tyf břišní, úplavice či červenka, horečka omladnic ; hmoty nakažlivé vězí ve výmětech střevních a v očistkách.
3. Skupina třetí: neštovice, spála (šarlach), mázdřivka (záškrt); nakažlivina je v odpadcích kůže (loupající se), v odměšku sliznic (nosu, očí, hrtanu), v moči.
4. Skupina čtvrtá: tyf osutinový či skvrnitý, tyf zvratný, cholera; nákaza vězí ve všech výmětech těla.
Máme-li tedy některou nemoc nakažlivou, budeme se chovati tak, aby látky nakažlivé nešířily se ani za průběhu nemoci ani po nemoci.
témata článku:
Diskuze k článku „Ochrana před nakažlivou nemocí podle lékařů z roku 1914“