Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Nebezpečné kolo aneb nehody dávných cyklistů

původně vyšlo: Národní listy - 1904, autor neuveden.
Jízda na kole je zdravá a zábavná, ale ne vždy bezpečná. Zajímá vás, jaká nebezpečí číhala na českých cestách na první cyklisty? S několika nepříjemnými nehodami na kole vás seznámí článek z roku 1904.


Nehody cyklistů.

Mnohý cyklista v prvních počátcích pěstování sportu zažil leckteré mrzuté příhody. Kdo bezpečně neovládá řízení kola, musí počítati s tím, že sjede se silnice do příkopu, že narazí na patník, nebo na telegrafní tyč, že srazí se s potahem vozu a pod.

Teprve zkušenost vyvaruje před srážkami a podobnými nepříjemnostmi. Dokud není zkušenosti, zdá se cyklistovi, že předmět, jemuž se vyhýbá, neodolatelnou silou jej k sobě přitahuje. Obezřetně vyhýbá se sloupu na silnici, ale běda, zrovna do něho vrazí.

Podobnou příhodu zažil včera hostinský p. Augustin Falber z Královské třídy v Karlině č. 76. Týž jel na velocipedu stromořadím u libeňského přístavu a tam vrazil kolem do stromu, spadl s kola, narazil na ostnatý drát a utrpěl komplikované zranění srážkou, pádem a ostny drátu.

Po lékařském přispění byl cyklista odkázán k domácímu ošetřování. A ještě na něho bylo podáno trestní oznámení, poněvadž jel stromořadím, kde jízda velocipedistů je zakázána.

Ještě vážnější příhoda stala se dnes po 6. hodině ranní 32letému kovodělníku Fr. Marešovi z č. 906 v Žižkově, zaměstnanému v Ringhoffrově továrně na Smíchově. Mareš jel v tu dobu na velocipedu ze Žižkova na Smíchov.

Na Karlově náměstí, když zahýbal naproti Resslově ulici směrem k Moráni, srazil se s drožkou č. 168, jejíž kočí z Vyšehradu do Spálené ulice místo po levé straně nesprávně jel po straně jízdní dráhy. Cyklista nemohl v čas zpozorovati drožku, poněvadž husté stromoví a kiosk zabránily mu rozhled. A když drožkář zpozoroval cyklistu, strhl sice koně stranou, ale srážce již nezabránil.

Rozjetý cyklista narazil na drožku s takovou prudkostí, že velociped úplně si rozbil, sám se stroje spadl, dostal se nohou pod kolo drožky a utrpěl vážné poranění. Cyklistovi byla poskytnuta první pomoc lékařská na záchranné stanici. Na kočího podal cyklista oznámení proto, že jel po nesprávné čáře ulice.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. září 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.