Nebezpečné kolo aneb nehody dávných cyklistů

rubrika: historické články / sport, původně vyšlo: Národní listy - 1904, autor neuveden.
Jízda na kole je zdravá a zábavná, ale ne vždy bezpečná. Zajímá vás, jaká nebezpečí číhala na českých cestách na první cyklisty? S několika nepříjemnými nehodami na kole vás seznámí článek z roku 1904.
Následující text pochází z roku 1904

Nehody cyklistů.

Mnohý cyklista v prvních počátcích pěstování sportu zažil leckteré mrzuté příhody. Kdo bezpečně neovládá řízení kola, musí počítati s tím, že sjede se silnice do příkopu, že narazí na patník, nebo na telegrafní tyč, že srazí se s potahem vozu a pod.

Teprve zkušenost vyvaruje před srážkami a podobnými nepříjemnostmi. Dokud není zkušenosti, zdá se cyklistovi, že předmět, jemuž se vyhýbá, neodolatelnou silou jej k sobě přitahuje. Obezřetně vyhýbá se sloupu na silnici, ale běda, zrovna do něho vrazí.

Podobnou příhodu zažil včera hostinský p. Augustin Falber z Královské třídy v Karlině č. 76. Týž jel na velocipedu stromořadím u libeňského přístavu a tam vrazil kolem do stromu, spadl s kola, narazil na ostnatý drát a utrpěl komplikované zranění srážkou, pádem a ostny drátu.

Po lékařském přispění byl cyklista odkázán k domácímu ošetřování. A ještě na něho bylo podáno trestní oznámení, poněvadž jel stromořadím, kde jízda velocipedistů je zakázána.

Ještě vážnější příhoda stala se dnes po 6. hodině ranní 32letému kovodělníku Fr. Marešovi z č. 906 v Žižkově, zaměstnanému v Ringhoffrově továrně na Smíchově. Mareš jel v tu dobu na velocipedu ze Žižkova na Smíchov.

Na Karlově náměstí, když zahýbal naproti Resslově ulici směrem k Moráni, srazil se s drožkou č. 168, jejíž kočí z Vyšehradu do Spálené ulice místo po levé straně nesprávně jel po straně jízdní dráhy. Cyklista nemohl v čas zpozorovati drožku, poněvadž husté stromoví a kiosk zabránily mu rozhled. A když drožkář zpozoroval cyklistu, strhl sice koně stranou, ale srážce již nezabránil.

Rozjetý cyklista narazil na drožku s takovou prudkostí, že velociped úplně si rozbil, sám se stroje spadl, dostal se nohou pod kolo drožky a utrpěl vážné poranění. Cyklistovi byla poskytnuta první pomoc lékařská na záchranné stanici. Na kočího podal cyklista oznámení proto, že jel po nesprávné čáře ulice.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1904, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. září 2020


Diskuze k článku „Nebezpečné kolo aneb nehody dávných cyklistů“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.