Náboženský fanatismus, který skončil vraždou vlastního dítěte

původně vyšlo: Pokrok 1873, autor neuveden.
Když se řekne fanatická víra v boha, pro kterou rodič dokáže obětovat své dítě - tak vás asi nenapadne křesťanství, ani že by se to mohlo odehrávat v Evropě. Článek z roku 1873 vám ale přesně takový příklad smutný extrémního náboženského fanatismu představí.


Náboženský fanatismus.

V Hod-Mezoe-Vasarhely v Uhřích, kdež čítá náboženská sekta nazarenů mnoho tisíc přívrženců, udál se před nedávném hrozný případ náboženského fanatizmu.

Přívrženec sekty té, jakýs Szabó, probudiv se z rána ze spaní, pravil své choti, že se mu v noci zjevil „sv. duch” a že mu uložil, aby hříchy své smyl krvavou obětí.

Žena jeho, zděsivši se slov mužových zavolala sestru jeho, a aby jej upokojily, zpívaly ženy s ním od 9 hodin ráno do poledne všecky jim známé žalmy a nábožné písně.

Nic naplat! Sotva že oznámil zvon poledne, prohlásil Szabo, že „duch svaty” na něm žádal, aby co krvavou oběť věnoval mu vlastni tříleté dítě své. Marný byl všecken nářek žen, marné všecko domlouvaní, aby místo dítěte zabil jehně nebo kuře.

Szabo stál na svém a dříve nežli obecní úřad mohl zakročit, položil ubohé dítě na stůl a ostře nabroušenou sekyrou uťal mu hlavu.

Byv zatknut, pravil Szabo, že jest přesvědčen, že učinil bohumilý skutek, jelikož by mu prý byl jinak zajisté bůh zadržel rámě, jako to učinil Arahamovi, když chtěl obětovati svého syna.


Původní zdroj historického článku:
Pokrok 1873, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. ledna 2020


Diskuze k článku „Náboženský fanatismus, který skončil vraždou vlastního dítěte“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.