Mýtné a clo na Karlově mostě v minulosti? Složitost poplatků z roku 1476 vás překvapí

původně vyšlo: Lidové noviny - 1924, autor rč.
Zdají se vám dnešní pravidla placení nejrůznějších poplatů a daní složitá? Článek z roku 1924 vás seznámí s tím, jaké poplatky museli lidé platit za používání Karlova mostu v patnáctém století. Zkuste si jen představit, jak to tehdy mohli zvládat bez dnešních počítačů a specializovaných programů.


Mostné na Karlově mostě v Praze.

Podle sazby z roku 1476 platilo se na Karlově mostě mimo jiné při obilí na trh vezeném ze čtyř koní 3 peníze, ze tří koní jen 5 haléřův, při luštěninách z každého koně půl groše, z fůry sena 2 peníze, od strychu 1 vína domácího 1 groš, ale od přespolního 2 groše; vezl-li kdo med do Prahy, dal z koní 2 groše a z každého soudku 2 peníze; od věrtele piva dával se jeden peníz a vezlo-li se z města, dalo se cla koňského 2 groše a od sudu podle jakosti piva 1 neb 2 groše.

Při mouce, sýru a másle platilo se jen »právo koňské«, za tunu ryb sušených 2 peníze a živých jen clo koňské, od fůry soli 4 groše a vezlo-li se v sudech, půl groše. Při hnaném dobytku byli býci, berani a kozli od cla osvobozeni, ale od krávy a vola dávalo se po 1 haléři, za čtyři ovce, kozy neb skopce 1 peníz; z telat platit se 1 peníz; za dvě husy hladové dával se 1 haléř a tolikéž za jednu krmenou.

Z každého kusu plátna bíleného 2 peníze a z režného 1 peníz, z postavu sukna 2 peníze a z každého centnýře vlny také tolik; železo a kovy vůbec platily z každého centnýře 2 peníze a právo koňské, totéž z vozu dříví neb tyčí.

Zemané, vezli-li zboží ku své potřebě do Prahy, neplatili ničeho; vezli-li však na prodej, platili jako jiní lidé; zato však musili židé, šli-li pěšky po mostě neb se vezli, platiti 2 peníze a jeli-li na koni, 5 penízů.

Pro jiné pěší není v sazbě této žádného mýta ustanoveno, z čehož soudíme, že se jako od počátku i ve století XV. a později po Karlovu mostě volně přecházelo.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1924, autor rč.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. ledna 2022


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.