Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Moderní kancelář podle roku 1930. Jak by se vám v ní pracovalo?

původně vyšlo: Pozor - 1930, autorka Lída Merlínová.
Pracujete v kanceláři, nebo máte momentálně home office a pracujete z domova? V obou případech by vás mohlo zajímat, jak velkou modernizací prošly kanceláře před 90 lety a jak radikálně se tehdy změnil vzhled domácností. Článek z roku 1930 vám o té změně řekne víc.


Kult úřadoven.

Dříve byla kancelář „quantité négligeable“. Obchodníci potřebovali místností, kde museli psáti, anebo diktovati své dopisy, vésti účetnictví, konati konference a činili pro obchod důležitá rozhodnutí. Tak vznikly „kanceláře.“

Byly to místnosti nutné, ale nikoliv hezké. Byly nepřívětivé a bylo v nich jen to, čeho bylo nejnutněji potřeba: psací stoly, židle, skříně na akta a věšáky. Židle se viklaly obyčejně stářím a opotřebovaností, skříně se obvykle nemohly dovři ti, ale to všechno bylo vedlejší. Byly to místnosti pracovní, zde tedy nešlo o krásu.

Něco jiného byl domov. Ten musel byli krásný. Byl zdoben láskou, s vynaložením velké práce a trpělivostí. Doma se lidé skoro nemohli pohnouti, aby něco nezvrhli, tak bylo zvykem přeplňovati domov malichernými tretami. Měl to býti jakýsi kontrast oproti střízlivosti a chudobě kanceláří.

Tyto doby však, díky bohu, jsou definitivně pryč. S nimi zmizel i červený, nebo oranžový plyšový salon „pouze pro hosty“, a který byl stále přikryt ohyzdnými přikrývkami, aby se nic nezaprášilo.

Nová doba přinesla nové požadavky. Nemáme již tolik času jako dříve. Navštěvujeme kursy, kluby, kavárny, jezdíme na lyžích, hrajeme tenis a ploveme: Nestrávíme již polovinu svého života v odečičkovaných a ovázičkovaných salonkách.

Byt nemá již zbytečných místností, vyhrazených jen hostům, protože se s nimi scházíme častěji na hřišti a v kavárně, než doma. Drobnosti, vystavené na nábytku jako na výstavě, zmizely a tím se pokoje staly rázem světlejší, jasnější a přívětivější.

„Účelně a krásně“, zní nový bytový požadavek a to platí také pro kancelář. Vždyť v kanceláři tráví vzácný kus života šéf i jeho podřízení. Někdy je do kanceláře tak daleko, že nejen šéf, ale i jeho zaměstnanci tráví tam i polední dobu odpočinku a snědí tam své polední posilnění.

Je samozřejmé, že se pracuje člověku mnohem příjemněji v kanceláři pěkně zařízené. Tím nemyslím ředitelské komnaty, nebo zasedací pokoje velkých a bohatých akciových společností, nebo bank, které bývají zpravidla zařízeny s velkým luxusem.

Myslím obyčejnou kancelář kterou lze upraviti i se skromnými prostředky, pěkné a vkusně. Stačí, aby tam byl slušný, neodřený a nerozviklaný nábytek, obyčejný, pevný koberec, který dodá pokoji teplejšího vzhledu a zejména pohodlné židle, přizpůsobené k práci. V každém případě má býti každý kus kancelářského zařízení volen s touže péčí, s jakou se vybírá zařízení vlastního bytu, protože nezřídka ztrávíme v kancelářích větší část svého života než ve vlastním bytě.

Oživí-li se pak zdi jednotnou, vhodnou barvou, několika pěknými lepty a pracovní stoly s vásami s několika květinami, jistě to bude jen ve prospěch práce, která je v takové kanceláři vykonávána.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1930, autorka Lída Merlínová.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. dubna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.