Móda: dokonalá ženská chůze a její výuka u mladých dívek

původně vyšlo: Pozor - 1938, autorka Marta.
Co o každé ženě dokáže prozradit styl její chůze? A jak mají matky své dcery naučit správně a ladně chodit? Nad tímto módním i zdravotním tématem se zamýšlí dodnes aktuální článek z roku 1938.


Chůze ženy

Důležitost své chůze si ženy často ani neuvědomuji.

Pozorujeme-li, jak ženy chodí, sledujeme-li jejich pohyby, docházíme k zajímavému poznatku, že chůze znamená víc než krásný obličej a ztepilá postava, neboť žena sebe hezčí, avšak s neladnými pohyby a nepěknou chůzí, ztrácí v očích pozorovatele všechen půvab.

Je zvláštní, že matky dnes při výchově své dcerky na vše dbají, na její zevnějšek pamatují, ale často ladnost pohybu a chůze opomíjejí.

Dnes však, kdy ušlechtilost těla, jeho drženi a pohybu vychovává svědomitě Sokol a jiné tělocvičné jednoty a spolky, k čemuž se druží i sport, nemuseli bychom potkávat ženy, kterým nepěkná chůze ubírá půvabu a kazí celkový dojem.

Chůze ženy má býti lehká, mírně houpavá, při čemž činí noha velký předkrok a při tom zároveň mírný výkyv. Takováto chůze je zároveň tělocvikem, neboť se jí provádí masáž boku. Jestliže je krok rytmickým plováním, jsou pak boky při chůzi klidně a pozorovatel nesmi vůbec poznali, že při pohybu nohou spolupůsobí.

Z chůze prý se dá dokonce soudili charakter ženy. Inteligentní, samostatná žena má pohyby jisté a pevné. Nesamostatná a ufňukaná žena prý chodívá jako pápěrka. Rozmýšlí se často se zastavuje, rozhlíží a neví, jak přejit křižovatku.

Tak jako chůze, je důležité i drženi těla, což je bolestná kapitola hlavně u dospívajících dívek. Matka děvčete od 14 let musí býti trpělivost samá, neboť třeba neustálo napomínat »rovně«, »hlavu vzhůru« a pod. Připomínky ty je často třeba doprovodit nějakým tím štulcem, aby to nešťastné držení těla bylo správné a zlozvyk odučen.

Často však ani ty štulce nepomáhali a tu nezbývá, než poukazovat na škodlivé účinky pro celkový vzhled a rozehrát tak strunu ješitnosti, která se u každé ženy rozezvučí. To snad nejspíše pomůže.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1938, autorka Marta.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. června 2020


Diskuze k článku „Móda: dokonalá ženská chůze a její výuka u mladých dívek“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.