Mistr Jan Hus a peníze: trpěl chudobou nebo byl bohatý?

původně vyšlo: Ječmínek - 1913, autor neuveden.
Napadlo vás někdy přemýšlet nad tím, zda Mistr Jan Hus ve své době patřil mezi bohaté či chudé lidi? Pokud myslíte že byl chudý, tak vás článek z roku 1913 popisující Husovu finanční situaci jistě překvapí.


Byl Hus chudobný?

K této otázce podáváme beze vší poznámky přesný výpočet příjmů Husových, jak uvádí professor Dr. V Flajšhans ve svém spise »Mistr Jan řečený Hus z Husince.«

Tam čteme na str. 142: »Časem Hus domohl se slušného blahobytu; příjmy jeho rostly jednak z tax universitních, jednak z důchodů kaple betlemské, leccos mu vynášela příprava bakkalaureandů a magistrandů, něco měl ze studentů betlemských — a tak vidíme, že Hus nabývá i slušného jmění.

Z toho jmění i půjčil peníze; spolu s Janem Židkem půjčil 2. června 1402 Habartíkovi z Chrástu a Janovi Karlovu celkem 10 kop na půl léta; 24. prosince 1404 vrací na Habart z Přítočna 5 kop a zbývajících 5 kop spolu s 9 groši úroků (na 6%) slibuje, že splatí do půl léta.«

— Dále uvádí prof. Flajšhans ještě jiné položky a dokládá: »Počítáme-li příjmy Husovy všechny (k úroku z kaple ještě taxy universitní, platy žáků, nadace za mše služné dvorní, úroky z půjčených peněz atd.), dostáváme ročně asi 60 kop (=6000 korun), jež Husovi zbývaly skoro čisté: kaple mu dávala skoro úplné zaopatření.» (Str. 143.)

Totéž blíže vypočítává jmenovaný spisovatel na jiném místě „ ... v době kazatelské můžeme roční jeho příjmy páčiti na 6000 korun, k čemuž byt, knihy a oděv s potravinami (z části) jsou poskytovány zadarmo.» ( Dr. V. Flajšhans: Mistr Jan Hus», str. 21.).


Původní zdroj historického článku:
Ječmínek - 1913, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. července 2020


Diskuze k článku „Mistr Jan Hus a peníze: trpěl chudobou nebo byl bohatý?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.