Kukuřice jako jídlo pro lidi? Ještě nedávno neznámá věc

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Máte rádi kukuřici? V tom případě vás jistě překvapí, že ještě za časů našich prababiček a pradědečků by u nás nikoho nenapadlo jí jíst! Více se o využívání kukuřice dozvíte v článku z roku 1902.


Kukuřice jako potrava.

U nás používáme kukuřice jen ku krmení zvířat, kdežto v jiných zemích slouží kukuřice jako denní potrava lidí.

Známo, že chudší Italové živí se skoro výhradně polentou, t. j. kaší kukuřičnou a jde jim tak k duhu, že vykonávají nejtěžší práce. Nechceme raditi k takovému upotřebení kukuřice, mámeť dost jiných pokrmů, ale na jedno upozorniti musíme; jest to požívání kukuřice nezralé.

Dle výroku úřadníků a jiných lidí žijících v Rusku, o nichž nelze pochybovati, že mají vybroušenou chuť jest nezralá kukuřice nejen velice výživným a zdravým pokrmem, ale jest i velice chutná. V Rusku spotřebuje se kukuřice tímto způsobem ohromné množství a přichází pravidelně i v nejlepších rodinách po polévce na stůl.

Kukuřice nezralá, když zrna jsou plna mléka, v celých palicích zbavených listnatých obalů se uvaří, máslem potře a pojídá, totiž okusují se jen zrna. U nás kukuřice zřídka dozrává, za to by se měla kukuřice všeobecně pěstovati k vůli palícím, jež by se požívaly nezralé vylíčeným způsobem.

K tomu cíli neměla by se vysazovali najednou, nýbrž vždy po několika dnech. Kukuřice rostla by i na polích jako rostlina utroušená ku přikl. v řepě neb bramborách a stonky s listy daly by se krom toho velice dobře upotřebili co krmivo pro dobytek, neboť jest v té době, kdy palice jsou schopné k požívání, stonek s listy v plné šťávě.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. června 2020


Diskuze k článku „Kukuřice jako jídlo pro lidi? Ještě nedávno neznámá věc“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.