Kolik Čechů žilo v roce 1912 v Americe a kdo se tam o ně staral?

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Velký zábavný kalendář na obyčejný rok - 1912, autor neuveden.
Zajímá vás, kolik Čechů z tehdejšího Rakousko-Uherska žilo na začátku minulého století v USA a jestli tam skutečně našli „zemi neomezených možností“, ve kterou při svém opuštění rodné země jistě doufali? Na to vám odpoví článek z roku 1912.
Následující text pochází z roku 1912

Mnoho-Ii je Čechů v Americe,

jest těžko zjistiti a ani poslední sčítání v roce 1910 nepřinese nám přesných dat. Dle posledních odhadů počítá se asi 750 tisíc českých duší, tedy číslice opravdu slušná!

A nebylo by jistě bez zajímavosti slyšeti kroniky stesků o útrapách, jakým byla většina našich vystěhovalců vydána po cestě i v Americe, kolika dobrodruhům padli do rukou, jak byli vyssáváni různými náhončími, co zažili zklamání, jak těžce vymozolené úspory ztratili u podvodných bankéřů a j.

A nebylo pomoci — neexistoval u nás žádný ústav, žádná kancelář, která by krajany naše před všemi nástrahami varovala a dala jim potřebné rady a pokyny. Teprve v poslední době ujala se tohoto, jak záslužného tak i velmi nesnadného úkolu, První česká zámořská a rakouská vystěhovalecká banka „Bohemia“ v Praze, která se rozhodla krajany, zamýšlející se vystěhovati, řádně o cestě informovati, za kterýmž účelem vydala brožurku, obsahující řadu neocenitelných pokynů pro cestu.

Tak je postaráno o vystěhovalce na cestě z domova do nové vlasti. Ale banka „Bohemia“ pečuje o ně i v Americe, kde v New-Yorku zakoupila cestovní kancelář firmy Brodský & Sovák a kde v život vyvolala první českou státní banku „Bank of Europe“.

Oba tyto ústavy, které těší se obzvláštní přízni i u samé státní správy americké, vychází v, každém ohledu krajanům ochotně vstříc. Firma Brodský & Sovák upozorňuje každého na místa, kde jsou krajané, kde lze obdržeti práci neb zakoupiti výhodné pozemky. „Bank of Europe“ pak, podléhající přísnému státnímu dozoru, skýtá naprostou jistotu u ní ukládaných úspor, obstarává dále poukazování peněz do staré vlasti, veškeré právní záležitosti: sirotčí, dědické, vojenské a j.


Původní zdroj historického článku:
Velký zábavný kalendář na obyčejný rok - 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
6. března 2024


Diskuze k článku „Kolik Čechů žilo v roce 1912 v Americe a kdo se tam o ně staral?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.