Karel Benz a jeho první automobil

původně vyšlo: Obzor - 1929, autor neuveden.
Jméno Karel Benz, případně německy Karl Benz, zná dodnes každý automobilový fanoušek. Jaký byl ale Benzův život a jaká byla jeho cesta, vedoucí k sestrojení funkčního automobilu? To vám popíše článek z roku 1929, vydaný tehdy u příležitosti úmrtí tohoto významného konstruktéra.


Karel Benz, vynálezce automobilu.

4. dubna t. r. zemřel ve stáři 85 let dr. h. c. Karel Benz, jeden z vynálezců automobilu.

Narodil se v r. 1844 v Karlsruhe. Jeho otec byl strojvůdcem a snad právě po otci zdědil Karel Benz zálibu v technice. Studoval lyceum, potom polytechniku, ale mezitím zemřel otec a tak Karel Benz mohl studovali jenom s největšími obtížemi.

Vstoupil nejprve do strojírny v Karlsruhe, kde pracoval jako prostý dělník. Ve volných chvílích doplňoval své teoretické vzděláni. Záhy pojal úmysl se osamostatnili, zařídil si v Manheimu zámečnickou dílnu, která v brzké době vyrostla na větší strojírnu.

V r. 1883 spojit se s dvěma manheimskými obchodniky k založeni nové strojírny na výrobu plynových motorů. Ale v té době zabýval se Karel Benz již myšlenkou, kterou později vtělil v čin, a která zjednala mu nehynoucí jméno v mezinárodním automobilismu.

Chtěl vytvořiti vůz. který by byl poháněn motorem, a této myšlence věnoval celou svou energii a všechny své volné chvíle. A tak již v r. 1886 zkonstruoval vůz, který byl hnán benzinovým motorem.

Ale narazil na nepochopení a odmítavou kritiku a setkal se s hlasy, které nový vynález úplně podceňovaly. Benzův první automobil se podstatně lišil od dnešních automobilů, na první pohled hlavně tím, že Benzův automobil měl tři vysoká kola, z nichž přední bylo kolo, které řídilo pohyb vozu.

Benzův automobil připomínal spíše velký třikolový vozík, v jakém vidíváme pacienty, než aby se podobal dnešnímu automobilu. Motor Benzova automobilu skrýval se pod vysokým sedadlem vzadu vozu.

Zadní kola a motor u Benzova automobilu nebyla spojena — jak je tomu dnes, ozubeným soukolím, nýbrž hnací sila přenášela se z motoru na kola řemeny a řetězy. Ale záhy zkonstruoval Benz 4kolový automobil.


Původní zdroj historického článku:
Obzor - 1929, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. října 2020


Diskuze k článku „Karel Benz a jeho první automobil“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.