Jak zhubnout do plavek? Zkuste dietní recepty z roku 1925

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Kniha kuchařských předpisů - 1925, autoři šéfové kuchyní předních pražských podniků
Prázdniny a dovolené jsou tu už doslova za pár dnů a vy potřebujete na poslední chvíli zhubnout do plavek? Nabízíme vám řadu dodnes platných dietních rad ohledně stravování z roku 1925, které by vám mohly s redukcí váhy pomoci i dnes.
Následující text pochází z roku 1925

Dieta pro zhubnutí.

Mnozí a mnozí si dnes, kdy to je moderní, přejí zhubnout. To jsou lidé zdraví, kterým je na překážku trochu toho masa. Jsou však i nemocní, u nichž příkazem nabytí opětného zdraví je pozbytí části nadměrné tělesné váhy.

Zásadními jsou dvě směrnice: 1. zmenšiti příjem potravy jak co do množství, tak i co do vydatnosti jednotlivých pokrmů; 2. zvýšiti výdej tělesných sil, ať už prací, sportem anebo různými odtučňovacími procedurami. Je v zájmu každého, aby si počínal rozumně a střízlivě. Při žádné dietě se tak nepřehání, jako při snaze po zhubnutí.

Je nesmyslem, ba může se státi nebezpečím chtít zhubnouti takřka přes noc. I zde nutno postupovati zvolna, s rozmyslem a pod kontrolou lékaře. Vždyť jsou tělesné stavy, při nichž by příliš rozsáhlé a rychlé snížení tělesné váhy mohlo přivoditi nejvážnější následky! Vždyť úbytek tělesné váhy nespočívá, zvláště z počátku, pouze na ztrátě tuku, ale také na úbytku v těle obsažené vody.

Myslím, že už jsme dříve řekli, že tlouška není závislá pouze na množství tuku (sádlo), ale také na tom, kolik naše tělo chová vody. V ničem netřeba se ozbrojiti tolik trpělivostí, jako právě zde. Jsou snad první počátky nepatrné, sotva znatelné, leč při vytrvalosti a silné vůli dojde se posléze vytčeného cíle.

Ten, kdo se chce vhodnou dietou zbaviti nadbytečné tělesné váhy, nechť si předem uvědomí následující zásadní poučky:

1. Omezení přijímání potravin a nápojů nemá být takové, aby se dostavoval silný pocit hladu nebo žízně. To ovšem zase neznamená, abychom se přejídali. Jezme jen tolik, kolik je nezbytně třeba, aby byl hlad ukojen.

2. Potraviny buďte volený takové, které nepodporují tvoření tuku.

3. Přijímání tekutin budiž vydatně omezeno.

4. Doporučuje se přijímání nosičů bílkovin v potravě.

5. Příprava potravin budiž pokud možno lehká a chudá na koření, aby nevyvstával pocit žízně. K vůli odvodňování tělesné tkáně doporučuje se přiměřené solení potravin.

Všeobecné poznámky.

Požívejme častěji denně menší množství jídel, která ukájejí pocit hladu, aniž byla příliš výživná (na př. čerstvá zelenina, saláty, ovoce). Tedy málo mouky, tuků a cukru, místo něhož lze užívati k přípravě pokrmů cukerínu.

Doporučuje se požívati libové maso, ryby, drůbež a netučné sýry.

Polévky je nejlépe nejisti: když, tedy jen jednou denně a málo. Stejné platí o omáčkách, jakož i vůbec o všech tekutinách.

Vynechme tedy, pokud to jde: příliš koření, příliš soli, vůbec ocet, hořčici, křen, polévky a omáčky.

Specielní poznámky.

Snídaně a svačina: Čaj nebo káva (také kofeinu prostá). Oběd a večeře: Nelze-li vůbec bez polévky, tedy nejvýš malý šálek (60—80 g) lehkého, odtučněného bouillonu bez jakékoliv vložky nebo nanejvýše pouze s čerstvou zeleninou.

Ryby všecky, ale pouze vařené. Nejraději bez omáčky, pouze s citronovou šťávou. K vůli zjemnění chuti lze podat kousíček čerstvého másla (5—8 g). Z ryb jsou zakázány pouze tučné druhy: úhoř, losos, lososový pstruh, kamenáč.

Maso: jatečného všecky druhy, vyjma vepřové; méně se doporučuje skopová kýta; maso pouze libové, každý tuk odstranit, nejlépe se doporučuje maso, pečené na roštu.

Zvěřina: srnec, zajíc, jelen.

Drůbež: všecka, mimo husu a kachnu; doporučuje se příprava na rožni. Divoká drůbež: koroptev, kvíčala, bažant, tetřívek, jeřábek, vše pokud lze bez omáčky, místo ní jako náhražku citronovou šťávu.

Omáčky radno vůbec vypustiti. Místo nich podliti vařené hovězí maso trochou bouillonu; u pečení nejvýš lžicí vlastní šťávy; často lze omáčku nahraditi citronovou šťávou.

Ze zeleniny dovoleno vše, vyjma bramborů, fazolí, luštěnin, černého kořene, mrkve a kaštanů.

Saláty lze požívati všecky, připraveny však buďtež nikoli s octem, nýbrž s citronovou šťávou. Kompoty buďte připraveny bez cukru, nejvýš s cukerínem.

Moučníky a sladké věci vůbec zakázány, nejvýš trochu rýžového nákypu, sladké huspeniny a krémy, avšak s cukerínem upravené.

K desertu co nejméně másla, ze sýrů jen netučné, v prvé řadě tvaroh, pak sýr švýcarský, eidamský, chester, parmazán. Přísně zakázán gervais, gorgonzola, roquefort.

Ovoce všecko vyjma fíků, datlí, ořechů, mandlí, banánů.

Různé: Vaječná jídla jen bez žloutků. Jako pečivo v přední řadě diabetický suchar, toast, bílý chléb bez střídky, tenký krajíček žitného chleba, caces a pod.

Nápoje: voda, přírodní minerálka, limonády jen s cukerínem, lehká káva, čaj. Mléko a smetanu vynechat. Alkoholické nápoje vůbec vypustit. Nejvýš trochu vína nebo plzeňského piva. Rozhodně žádné teplé alkoholické nápoje jako punč, grog, studené bowle a pod.

Skiza denního rozdělení:

7—½8 hod. snídaně: 1 malý šálek čaje nebo kofeinu prosté kávy bez mléka s cukerínem, 3—4 diabetické suchary bez másla, 6—7 dkg libového masa nebo teplý bílek ze 2—3 vajec, případné ovoce.

10—10½ hod. přesnídávka: kousek sýra (asi 25 g) bez sucharu, případně malý šálek bouilonu, ovoce.

1—1½ hod. oběd: hodně zeleniny, hodně pečeně, hodně salátu, hodně kompotu, 25 g sýra, ovoce nebo malý šálek mocca. O nápojích viz výše.

4—4½ hod. svačina: 1 malý šálek čaje nebo kávy, 3 diabetické suchary.

7—7½ hod. večeře: hodně zeleniny, maso nebo ryba nebo drůbež, po případě vaječné jídlo, saláty, 1 bisquit nebo toast, případně 2 diabetické suchary. Nápoj viz výše.


Původní zdroj historického článku:
Kniha kuchařských předpisů - 1925, autoři šéfové kuchyní předních pražských podniků


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. června 2023


Diskuze k článku „Jak zhubnout do plavek? Zkuste dietní recepty z roku 1925“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.