Jak vypadala v minulosti kuchyně / jak se v minulosti vařilo

článek je inzerce, nejde o historický text
Jak vypadaly kuchyně našich babiček a prababiček a jak byly vybavené? Zdá se neuvěřitelné, že ještě před pár desítkami let neměly ženy zdaleka takový komfort, jako máme dnes.

Začátkem 20. století začaly být kuchyně mnohem praktičtější než tomu bylo dříve. Přispělo k tomu i zavedení elektřiny do domácností. Nicméně nešlo to tak rychle. 

Pro naše prababičky bylo jistě velkou a nevídanou novinkou, když se začaly používat elektrické sporáky a byla zavedená tekoucí voda. Takové věci jsou už pro nás dnes samozřejmé, ale tenkrát to byla opravdu revoluce a všem hospodyňkám se značně ulehčila práce. Nemusely už tahat těžké uhlí, dřevo a vodu. 

I když byla zavedená tekoucí voda do tehdejších domů, většinou se jednalo jen o jeden jediný kohoutek, často na chodbě. Mnozí z nás si proto ještě pamatují od svých babiček mycí pult. Měl podobu stolu s velkým výsuvným šuplíkem s nohami, ve kterém byla umístěna dvě umyvadla. Do jednoho se dala teplá voda se saponátem, do druhé voda čistá na oplachování. 

První lednice se objevila v roce 1927 v Americe. Větší rozšíření tohoto vynálezu se ale hospodyňky dočkaly až ve 40. letech 20. století.

Po druhé světové válce se začali vědci i architekti mnohem více zabývat samotným uspořádáním kuchyní, zejména v nově vznikající zástavbě. Začala se objevovat ergonomická pravidla, která slouží k tomu, abychom práci vykonávali s co nejmenší námahou.

Zajímavou osobností v této oblasti je Američanka Christine Fredericková, která v roce 1912 sepsala všechny pracovní postupy při práci v kuchyni, změřila, jak dlouho trvají a podle toho navrhla uspořádání ideální kuchyně.

Co se týče úložných prostor, většina kuchyní byla zařízená velkou skříní - kredencí, do které se ukládalo nádobí. Potraviny, které nemusely být v lednici, se většinou skladovaly ve špajzce.  Zdá se, že babičkám stačilo mnohem méně věcí, než máme dnes a tak i nábytku bylo v takové kuchyni pomálu. Rozhodně ale nesměl chybět pořádný stůl a židle. Někdy se v kuchyních objevilo i kanape, aby se - zejména otec rodiny - mohl po obědě natáhnout. 

Ačkoli už do kuchyní našich babiček přibyly vynálezy moderní doby jako sporák a lednice, většinu prací stále ženy vykonávaly ručně. Hnětení těsta, šlehání bílků metličkou do pevného sněhu nebo vyvalování těsta na nudle - to vše byla těžká fyzická práce, kterou už si málokdo z nás pamatuje. 

Přesto ale byly kuchyně našich babiček a prababiček vždy místem přívětivým, plným rodinné pohody. A to je něco, co bychom rádi přenesli i do kuchyní současných. Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
14. dubna 2023


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.