Jak spisovatel Marcel Prévost doplatil na zamilované dopisy od tajemné dámy

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Lidové noviny - 1912, autor neuveden.
Dostávat úžasné zamilované dopisy od tajemné ctitelky může být příjemné. Jak se ale na vlastní kůži přesvědčil známý francouzský spisovatel Marcel Prévost, tak i taková situace může skončit zcela nečekaným způsobem. Více v článku z roku 1912.
Následující text pochází z roku 1912

Básníkův malér.

Známý pařížský romanopisec Marcel Prévost je mezi pařížskými dámami znám jako velký lev a dostává každodenně objemný balík milostných psaníček, ale k nemalému zármutku spanilých pisatelek hází skoro všechny do koše.

Ale před několika měsíci dostal náš básník zajímavý dopis od jakési jemu neznámé dámy, a byl tak překvapen duchaplnými poznámkami pisatelčinými, že sedl ihned a napsal odpovědí. Z toho vznikla stálá korespondence, která pana Prévosta tím více zajímala, poněvadž se domníval, že jeho anonymní přítelkyně, která se skrývala za záhadnou značkou Madame L. de O., je z nejvznešenější společnosti pařížské.

Jaký div, že psaníčka byla stále vášnivější, a pan Prévost naléhal stále více na neznámou, aby povolila mu dostaveníčko. Dáma prosby této neodmítla, ale také určitě neslíbila, nýbrž nechala básníka hezky dlouho čekat. Jednoho dne byla p. Prévostovi, když se právě zdržoval na svém letohrádku v Noisy sur Bois u Paříže, oznámena návštěva jakési dámy, a brzy na to vešla elegantně oděná, tmavým závojem zahalená dáma.

»Já jsem Madame de O.,« představila se návštěva, »a přišla jsem, abych vás pohnala k zodpovědnosti.« Když básník vyvalil oči na návštěvnici, pokračovala dáma: »Přesvědčila jsem se, že všecky vaše přísahy lásky jsou pouhý klam a mam. Vy jste mne hanebně podvedl; každé dítě v Paříži ví, že kromě mne máte ještě dvě milenky a děláte si ze mne kašpary. Vyzývám vás, abyste mi okamžitě vrátil moje dopisy!«

Při těchto slovech dala se neznámá do usedavého pláče. Pan Prévost byl jako v Jiříkově viděni a marně se snažil přesvědčiti dámu, že její nářek je bezpodstatný, ale dáma trvala na svém, by jí dopisy byly vráceny. Když básník konečně viděl, že na svém požadavku trvá, prosil ji, aby chvilku posečkala, že jí zatím dopisy ze své pracovny přinese.

Ale když za čtvrt hodiny se s dopisy vrátil, byla návštěva již pryč. Pan Prévost nemohl si toto podivné počínání z počátku vysvětliti, ale brzy přesvědčil se k nemalému svému úžasu, že zmizela nejen záhadná dáma, ale také veliké množství drahocenného stříbrného nářadí, jež zdobilo komnatu, a že neznámá dáma byla rafinovaná šejdlřka, která ho okradla o skvosty v ceně nejméně 10.000 fr.

Pan Prévost, utrpěv škodu, o posměch se již nestará.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1912, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. února 2021


Diskuze k článku „Jak spisovatel Marcel Prévost doplatil na zamilované dopisy od tajemné dámy“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.