Jak se vyrábí dynamit?

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Epocha 1907, autor Kn.
Dynamit zná z filmů a literatury snad každý, ale víte jak se tato výbušnina vyrábí? Detailně vás s tím seznámí článek z roku 1907.
Následující text pochází z roku 1907

Jak se vyrábí dynamit

Dynamit, jak se nyní vyrábí, je směs nitroglycerínu s infusoriovou moučkou a nějakou látkou, která se při výbuchu snadno okysličuje a tím zvyšuje účinnost třaskaviny. Infusoriový písek je křemičitan vápenatý, jenž tvoří ohromná ložiska ve Švédsku, Skotsku a zejmena v Hannoversku, která vznikla v době předhistorické z křemičitých buněk jistých druhů řas. Jako přísada oxydační se přidává dřevěné uhlí, střelný prach, nitraty, a nitrobenzol.

Výroba dynamitu záleží ze tří hlavních operací, totiž nitrifikace, oddělování a praní. Kyselina sírová a dusičná se smísí v náležitém množství v nádrži, z níž se násoskou přečerpávají do nitratoru, olověné to kašny, která se neustále ochlazuje hady, ve kterých proudí voda. Do nádoby se vhání vzduch pod tlakem, a směs se udržuje ve stálém pohybu; do ní pak přitéká tenkým proudem glycerin.

Nitrace se musí provádět při teplotě 18° až 25° C; kdyby teplota stoupla nad tuto mez, nutno proud glycerinu zastavit a do směsi vhánět větší množství vzduchu. Chemický pochod se ukončí as za půl hodiny. Nitrovaná směs se pak vypouští olověným kohoutem do nádrže vylučovací, jež jest opatřena komínem, který z ní odvádí výpary, aby neobtěžovaly dělníky. V této nádobě vyplove nitroglycerin na povrch, neboť jeho hustota je menší než hustota smíšených kyselin.

Vyloučený nitroglycerin se vypírá vodou v olověné kašně s přísadou sody, jíž se neutralisují a srážejí zbytky kyselin, které v nitroglycerínu zůstaly; kapalinou se při tom míchá proudem stlačeného vzduchu. Vypraný nitroglycerin se sbírá do kaučukových hadic a vede se do filtrační dřevěné nádrže vyložené olovem, zavřené víkem a naplněné do polovice vodou. Když byl do ní přiveden nitroglycerin, prohání se jí stlačený vzduch po 15—30 hod., načež se nechá voda odtéci a nahradí se vodou čerstvou, což se několikrát opakuje.

Když všechna voda odtekla, otevře se spodní kohout, nitroglycerin se protřásá řadou flanellových filtrů a sbírá se konečně do kaučukových hadic. Z profiltrovaného nitroglycerínu se vezme částka, na které se zkouší jakost třaskaviny. Konečně se vlévá nitroglycerin do kuželovitých nádrží, aby se i poslední částečky vody, které v něm ještě zbyly, mohly nahromadit na povrchu a odvést.

Mezitím se vypálí infusoriový písek, který se pak míchá s nitroglycerinem; míchání se děje v olověných nádobách a musí se provádět rukou. Pak se prosívá, a když byla získána stejnozrnná látka, možno jí plnit patrony. Hotové patrony se na konec opatří zápalkou obyčejně z třaskavé rtuti.


poznámka Redakce: víte jak byl objeven dynamit? Asi vás překvapí, že Alfred Nobel vynálezcem dynamitu nebyl!


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor Kn.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. března 2018


Diskuze k článku „Jak se vyrábí dynamit?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.