Jak se spisovatel Mark Twain změnil na pouhého šaška

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Národní listy - 1907, autor neuveden.
Řada umělců se touží stát moudrým klaunem a s vtipem prezentovat vážné myšlenky, jako to kdysi dokázal třeba Jan Werich. Článek z roku 1907 vám ale ukáže, že někdy stačí málo a z moudrého klauna se stane jen vysmívaný šašek. Přesně to zažil uznávaný spisovatel Mark Twain.
Následující text pochází z roku 1907

Moderní šaškovství.

Jak známo, mešká nyní americký humorista Mark Twain v Londýně a jest hrdinou různých šprýmů, jež se roztrubují do celého světa.

S Twainem provozuje se sport, který se stává již nechutným a ozývají se hlasy, jež na to ostře poukazují. Marka Twaina nelze pokládati za naivního, jeho vystupování připomíná často povážlivě privilegia někdejších dvorních šašků a ti, kdož v něm cení velmi rozumného člověka a bystrého pozorovatele, neradi vidí, že pro reklamu přenáší literární šaškovství do praktického života.

Následkem toho příliš vděčné publikum dělá z každé jeho poznámky vtip a horlivě se mu směje. Zeptá-li se policisty na cestu do Charing Cross, ohýbá se dobrý muž smíchy, že může sotva odpověděti.

Jistý anglický list poznamenává, že právě tento dětinský obdiv má na Marka Twaina neblahý účinek, jest v nebezpečí, že se opravdu stane potrhlým, za jakého se vydává: „Děláme z něho stálého clowma a takto jej pronásledujeme jménem pohostinství a vážnosti. Ubohý Mark Twain!“

Jest skutečně div, že Mark Twain, mučedník svého povolání, nestal se ještě melancholikem a misanthropem, neboť pro tak moudrého člověka nelze si představili trapnější situace, než býti obklopen lidmi, kteří jako ohaři čekají na každé slůvko, aby mohli vypuknouti v smích.

Mužové, kteří se vrhnou na soustavné dělání vtipů — a bývá takových mnoho v různých stolních společnostech — nebývají obyčejně jinak nadáni zvláštními duševními schopnostmi a také nebývají tak bodří a dobromyslní, jak se zdá, neboť řemeslné vtipkaření často kazí charakter.


Původní zdroj historického článku:
Národní listy - 1907, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. května 2021


Diskuze k článku „Jak se spisovatel Mark Twain změnil na pouhého šaška“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.