Jak se Praha chystala na návštěvu císaře Františka Josefa

původně vyšlo: Pozor - 1907, autor neuveden.
Jak to v před více jak sto lety v Praze vypadalo, když se na její návštěvu chystal náš král a císař František Josef I.? Článek z roku 1907 vám popíše, jaká speciální výzdoba na císaře čekala i jaké elektrické osvětlení pro tuto zvláštní příležitost přichystal Křižík.


Zprávy z Prahy.

Přípravy ku příjezdu císaře jsou v plném proudu.

Před nádražím Františka Josefa se staví rozlehlý slavnostní dvůr s vysokou stěnou, nad níž se vznáší česká koruna. Podél celého nábřeží císaře Františka po obou stranách pomníků zvedá se 10 čtyřhranných pylonů, jež ukončeny jsou sádrovými amforami moderního slohu, z nichž šlehati budou plynové plameny na způsob řeckých ohňů.

Za tou příčinou upevněny uvnitř pylonů silné litinové roury, jež připojeny jsou na plynové vedení v chodnících.

Před pomníkem tyčí se čtyři obrovské, štíhlé jehlance na osmihranných soklech, na nichž zvedají se malé pyramidy. Devět malých jehlanců obklopuje pomník a mezi nimi tyčí se 5 větších jehlanců, po jichž bocích stojí dvě pyramidy.

Jehlance i pyramidy jsou pokryty chvojí a výborně harmonují s drnovým kobercem, rozprostřeným kolem pomníku císaře Františka.

Na Karlové mostě jsou již po pravé straně rozvěšeny od sochy k soše, od svítilny k svítilně chvojové guirlandy, v nichž ukryto je na sta žárovek, do nichž elektr. proud přiváděn bude pod dlažbou až do paláce Colleredo-Mansfeldského.

Na svítilnách na mostě zavěseny jsou chvojové věnce. V královských komnatách zařízeno je elektr. osvětlení. Aby štuka a tapety nebyly proškozeny, položeno je vedení proudu pod parkety.

K osvětlování komnat hradu slouží 735 žárovek, z nichž 600 je namontováno v 10 komnatách císařských, 80 v 5 pokojích arcikněžny abatyše Marie Annunciaty, 55 v pokojích arciknížete. Osvětlení elektrické provedla firma Křižíkova nákladem 30000 K.

Na věžích montují dělníci již elektrické žárovky a práce jejich v závratné výšce sladována jest nesčetnými diváky. Společnost Národopisného musea českoslovanského byla vyrozuměna přípisem presidia místodržitelství, že panovník poctí návštěvou za doby svého pražského pobytu též Národopisné museum.

Rada musejní učinila ihned obsáhlé přípravné kroky k slavnostnímu uvítání.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. srpna 2020


Diskuze k článku „Jak se Praha chystala na návštěvu císaře Františka Josefa“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.