Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Jak se drzá podvodnice pokusila nakupovat bez placení

původně vyšlo: Lidové noviny - 1905, autor neuveden.
Někteří lidé kradou, lžou a podvádí. Článek z roku 1905 vám na příkladu jedné zlodějky dokáže, že ani dříve to nebylo o moc lepší. Nebýt tehdy ostražitého prodavače v obchodě, tak by zlodějce jistě její vychytralý podvod vyšel.


Zmařený podvod?

Píše se nám: V pátek dne 10. tm. k 7. hod. večerní přišla do obchodu smíšeným zbožím T. Gründla v Žabovřeskách neznámá žena, poloměstsky oděná a představila se jako pradlena u barona Offermanna.

Koupila prý se svým manželem v Žabovřeskách dům od p. P., do kterého se právě přistěhovali, že veškeré domácí potřeby bude nakupovati ve velkém a měsíčně platiti, jen pro tentokrát že si vyžaduje lhůtu do 15. tm.

Mezi hovorem paní Gründlová odvažovala a přichystávala zboží, jež si byla neznámá poručila. Bylo toho celkem za 9 kor. Když vše naváženo bylo, chtěla to sebrat, ale p. Gründl vida, že by to vše najednou v náručí neunesla, přinesl velký koš, do kterého pak zboží bylo narovnáno.

Chléb se ale do koše nevešel a proto nabídl se p. Gründl, že chléb paní ponese, ale neznámá nedala, ani když paní Gründlová chtěla jí pomoci. Sebral tedy zboží a šla. Panu Gründlovi však bylo chování se neznámé přece trochu podezřelé, proto vyšel za ní ven a pozoroval, kam půjde.

Ubírala se rovnou k Brnu. „Paní, tam váš domek není, musíte přece touto cestou jíti.“ volal na ni p. Gründl. „Ale vždyť jsem již celá popletena,“ odvětila a rychlým krokem ubírala se k Husově třídě, kdež domek p. P. se nalezá.

Za prvním domkem hned skočila za plot, postavila koš na zem a číhala, zda-li není pronásledována. Zpozorovavši, že ji p. Gründl sleduje, popadla najednou koš, šla ještě kousek třídou vzhůru, postála, otočila se a rovnou běžela zpět do obchodu.

„Prosím vás, nezapomněla jsem zde klíč?“ „Ale vždyť jej máte v ruce.“ „Ale to není ten, co mám mít, od domu klíč jsem kdesi nechala.“ pozvedla sukně a klíč, který měla v ruce, strčila do punčochy. „Jak já se teď dostanu domů.“ naříkala.

„Ale vždyť jste měla klíč v ruce, zde jste žádného klíče nenechala,“ pravila pí. Gründlová. „Když ale to není ten, co mám mít: co jen můj muž řekne: byla jsem též zde nahoře v obchodě.“ „Tak bude nejlépe,“ ozval se kupec do toho, „když půjdete tam a přesvědčíte se, jest-li jste ho tam nenechala.“

To bylo neznámé právě vhod. Sebrala se a šla, zanechavši věci s košem v krámu. Ačkoliv p. Gründl venku na stráži byl, přece byla šejdířka tak dovednou, že mu takřka před očima v průjezdu kteréhosi domu zmizela, načež byl p. Gründl nucen od pronásledováni upustiti, raduje se v duchu, že mu prohnaná podvodnice alespoň zboží neporušené až do krámu zpět přinesla.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1905, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. září 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.