Jak se drzá podvodnice pokusila nakupovat bez placení

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Lidové noviny - 1905, autor neuveden.
Někteří lidé kradou, lžou a podvádí. Článek z roku 1905 vám na příkladu jedné zlodějky dokáže, že ani dříve to nebylo o moc lepší. Nebýt tehdy ostražitého prodavače v obchodě, tak by zlodějce jistě její vychytralý podvod vyšel.
Následující text pochází z roku 1905

Zmařený podvod?

Píše se nám: V pátek dne 10. tm. k 7. hod. večerní přišla do obchodu smíšeným zbožím T. Gründla v Žabovřeskách neznámá žena, poloměstsky oděná a představila se jako pradlena u barona Offermanna.

Koupila prý se svým manželem v Žabovřeskách dům od p. P., do kterého se právě přistěhovali, že veškeré domácí potřeby bude nakupovati ve velkém a měsíčně platiti, jen pro tentokrát že si vyžaduje lhůtu do 15. tm.

Mezi hovorem paní Gründlová odvažovala a přichystávala zboží, jež si byla neznámá poručila. Bylo toho celkem za 9 kor. Když vše naváženo bylo, chtěla to sebrat, ale p. Gründl vida, že by to vše najednou v náručí neunesla, přinesl velký koš, do kterého pak zboží bylo narovnáno.

Chléb se ale do koše nevešel a proto nabídl se p. Gründl, že chléb paní ponese, ale neznámá nedala, ani když paní Gründlová chtěla jí pomoci. Sebral tedy zboží a šla. Panu Gründlovi však bylo chování se neznámé přece trochu podezřelé, proto vyšel za ní ven a pozoroval, kam půjde.

Ubírala se rovnou k Brnu. „Paní, tam váš domek není, musíte přece touto cestou jíti.“ volal na ni p. Gründl. „Ale vždyť jsem již celá popletena,“ odvětila a rychlým krokem ubírala se k Husově třídě, kdež domek p. P. se nalezá.

Za prvním domkem hned skočila za plot, postavila koš na zem a číhala, zda-li není pronásledována. Zpozorovavši, že ji p. Gründl sleduje, popadla najednou koš, šla ještě kousek třídou vzhůru, postála, otočila se a rovnou běžela zpět do obchodu.

„Prosím vás, nezapomněla jsem zde klíč?“ „Ale vždyť jej máte v ruce.“ „Ale to není ten, co mám mít, od domu klíč jsem kdesi nechala.“ pozvedla sukně a klíč, který měla v ruce, strčila do punčochy. „Jak já se teď dostanu domů.“ naříkala.

„Ale vždyť jste měla klíč v ruce, zde jste žádného klíče nenechala,“ pravila pí. Gründlová. „Když ale to není ten, co mám mít: co jen můj muž řekne: byla jsem též zde nahoře v obchodě.“ „Tak bude nejlépe,“ ozval se kupec do toho, „když půjdete tam a přesvědčíte se, jest-li jste ho tam nenechala.“

To bylo neznámé právě vhod. Sebrala se a šla, zanechavši věci s košem v krámu. Ačkoliv p. Gründl venku na stráži byl, přece byla šejdířka tak dovednou, že mu takřka před očima v průjezdu kteréhosi domu zmizela, načež byl p. Gründl nucen od pronásledováni upustiti, raduje se v duchu, že mu prohnaná podvodnice alespoň zboží neporušené až do krámu zpět přinesla.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1905, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. září 2020


Diskuze k článku „Jak se drzá podvodnice pokusila nakupovat bez placení“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.