Jak připravit zásoby potravin pro výpravu na jižní pól?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Sbalit dostatečnou zásobu jídla při výpravě na Antarktidu je životně důležité. Své by o tom mohla vyprávět expedice z divadelní hry Járy Cimrmana, kde své zásoby jídla zapomněli vynásobit dvakrát. Zkušený polárník sir Ernest Shackleton vám v článku z roku 1914 poradí, jak to udělat správně.


Co jísti na cestách k točně?

Sir Shackleton uveřejňuje v jistém londýnském listě několik zkušenosti o točňové kuchyni a záhadách, které ssebou přináší.

»Potraviny, které béřeme na točňovou cestu v saních, musí býti co nejlehčí a přece itch také musí býti s dostatek. Při tuze nízkých teplotách může tělesná teplota, která znamená zároveň život, býti udržena jen tučnými a moučnými potravinami, jichž třeba používali tolik, kolik vůbec možno.

Při tom se vařením příliš zabývati nemůžeme. Něco, co rychle zahřívá a rychle může býti snězeno, lest tu cílem přání, neboť můžeme ssebou bráti jen velice málo paliva. Ano, potraviny musí být takové, že mohou býti požívání i bez vaření a bez ohřátí.

Na naší cestě po saních činí dávky na muže a den 990 gramů s výživnou hodnotou 5512 kalorií. V obyčejném životě jí muž průměrně denně asi 1350 gramů se 2500 kaloriemi, takže v točňových končinách jsme na tom asi o 3000 kalorií lépe.

Ovšem rozmanitost není příliš veliká. Při cestách na saních se vezou: oves, omastky, cukr, hovězí maso rozmělněné na prášek, piškoty, konservované mléko, ořechový přípravek, citronová šťáva, sůl, masová tresť a čaj. Příliš velikým výběrem tedy labužník netrpí.

Všechna masitá zásoba jest balena do sušených střev; obaly ty jsou užitečny pro krmení psů; v nouzi — dodává Shackleton — musíme je jísti sami. Kéž na to nedojde!« Jako povzbuzující prostředek zbývá polárním cestovatelům čaj; něco kořalky vezme se sice ssebou, ale k účelům léčivým.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. února 2022


Diskuze k článku „Jak připravit zásoby potravin pro výpravu na jižní pól?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.