Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak křísit dámu, která právě omdlela?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1904, autor neuveden.
Jsou problémy, které dnešní ženy a dívky naštěstí už příliš netrápí. Ale v době před 100 a více lety bylo nečekané omdlení dámy, většinou díky špatné stravě nebo příliš utaženým korzetům, zcela běžné. Jak se to tehdy kříšení řešilo vám prozradí článek z roku 1904.


Proti omdlení.

Nejlepším prostředkem, přivésti omdlelé osoby k sobě jest, položiti na zem, stříkali na ně studenou vodou, šimrati je pod nosem, nechati je čichati k ostrým látkám.

Jiný nový a velmi jednoduchý způsob sděluje dr. Panýrek z Prahy v klinickém sborníku:

Omdlelému pohybuje se usilovně a rytmicky nosem ode zdola nahoru, po čemž se nos ze zdola nahoru stlačí obkladem ve vodě neb octě namočeným a není-li toho, tedy aspoň prostou rukou. Takovým způsobem dostaví se vědomí po 1—2 minutách.

Děti, osoby mladé a ženy rychleji se probouzí než osoby starší, muži a osoby seslé.

Vytčený způsob as působí tím, že silným drážděním nervů nosních přenáší se nervy ovládající cévy kury mozkové, jakož i na nervy řídící činnost nejdůležitějších ústrojů životních (oběhu krve) a dechu.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. října 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Jak křísit dámu, která právě omdlela?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: