Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak funguje velbloudí pošta

původně vyšlo: Epocha - 1908, autor Inž. Fr. Hofmeister.
Poštovní holuby zná asi každý, ale znáte poštovní velbloudy? Článek z roku 1908 vás s velbloudí poštou a těžkostmi při jejím fungování seznámí.


Velbloudí pošta.

U nás jak známo provozuje pošta dopravu listů a zásilek potahem konským, v novější době pak automobily, a kromě toho také napomáhá rychlejší dopravě pošta pneumatická; vojenství zas má poštu holubí.

Luxus pošty velbloudí si dovolila poštovní správa kapská v Jižní Africe, kde je tato pošta v činnosti už od r. 1904, a sice na trati Zwartmodder—Rietfontein.

Jako každá novinka naráží zprvu na překážky, které se dají odstranit jen nabytými zkušenostmi, tak i zde musila být tato doprava r. 1906 skoro zastavena a to pro několik příčin.

Byl to jednak stále vzrůstající počet zásilek, na něž přivežení velbloudi nestačili, jednak veliký rozdíl teploty v Jižní Africe — kde po velice horkém dni s tropickým vedrem následuje studená noc — jejž importovaná zvířata nesnesla a brzy hynula.

Přesto doufá kapská poštovní správa, že velbloudí poštu uvede co nejdřív opět v pravidelný chod a tím také zajistí uspokojivé obstarávání služby, za kterýmž účelem vychovává na zvláštní plemenné stanici velbloudy, kteří jsou již úplně akklimatisováni.


Původní zdroj historického článku:
Epocha - 1908, autor Inž. Fr. Hofmeister.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. března 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Jak funguje velbloudí pošta


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: