Historie tisku - víte, kdo stojí za vznikem tiskárny?

článek je inzerce, nejde o historický text
Praktická společnice – to je tiskárna, bez které se v dnešní době jen těžko obejdete. Jak ale vznikl tisk? Kdy se objevily první předchůdkyně dnešních moderních přístrojů? Nahlédněte s námi do historie s vůní tisku – je zajímavější, než jste si možná dosud mysleli.


Kdepak tiskárny!

Prvními předchůdci tisku z dávné historie byla drobná pečetítka, která nesla spíše symboly než samotné písmo. Razidla a podobné pomocníky používali také Egypťané, Řekové a Římané – ovšem ne ve společnosti papíru. Namísto něj zprvu sloužily zvláštní voskové tabulky.

Teprve okolo roku 105 vznikl papír, jehož dřívějším předchůdcem byl papyrus. Prý se tak stalo v Číně, kde se dokonce měla zrodit speciální technologie deskotisku na zmíněný papír. Na dřevěnou desku a její výstupky se nanášela barva, která byla následně přenesena na navlhčený papír. To jsme ale pořád dost daleko k moderní tiskárně, že?

Zázrak z hlavy Gutenberga

Vynálezce knihtisku, Johannes Gutenberg. Že vám to jméno nic neříká? Teď už bude – právě on objevil převratnou technologii. Technologii, která i vám nejspíš denně usnadňuje život. Začalo to sestavením tiskové formy, která dokázala sestavit slova i věty z písmen. K tisku samotnému opět docházelo pomocí reliéfu a tlakového nanesení na papír prostřednictvím barvy. Po vytištění se však musela znaky znovu rozebrat a připravit k dalšímu použití.

Matematik, který vykouzlil nejen tiskárny

Když se řekne Charles Gabbage, možná si nejprve představíte vznik počítače. Přestože k vynálezu moderní tiskárny došlo až po jeho smrti, při objevu nákresů v jeho zásuvce, jeho jméno je s výrobou a sestrojením první verze tiskárny spjato.

První skutečně funkční novodobou tiskárnu však hledejte v Tokiu. V roce 1964 spolčenost Seikosha sestrojila tiskárnu v podobě, která je nám dnes dobře známá. Bylo to k příležitosti Olympijských her a cílem byla snadnější distribuce informací pořadatelům a novinářům. Sériově vyráběné tiskárny pak měla na svědomí dceřiná společnost Epson, která v roce 1968 představila devítijehličkový tiskový stroj.

Z minulosti do budoucnosti tisku

Jehličkové, řetězové, ale i bubnové tiskárny. Buď tiskly pomocí jehliček, pohyblivého řetězu nebo otáčivého bubnu. Na papír znaky dostávaly kladívka – což je podobné jako u psacích strojů. Dnes už světu tisku vládnou jiné technologie – kromě futuristických 3D tiskáren jsou v oblibě LED tiskárny a laserové tiskárny. Dnes je dobře známá i nejrychlejší tiskárna na světě – barevný tisk téměř rychlostí blesku umí HP Officejet Pro X Series. Rekordem je risk 500 barevných stránek za 7 minut 18 vteřin.

Moderní tiskárny dnes vyžadují jen malé množství energie a kvalitní náplň do tiskárny, bez které se neobejdou. Barvy do tiskárny HP a dalších značek jsou dnes nahraditelné alternativními tonery. Tisknout je už možné nejen ekonomicky, ale dokonce i ekologicky. Stále větší důraz je rovněž kladen na volbu digitálních dokumentů – bez nutnosti tisku. Kdo ví, kam nás ještě budoucnost zavede. Tak či onak je dnes tiskárna společníkem doma i v kanceláři.

Zajímavost: Ekologickou verzí moderní tiskárny je RITI. Přístroj tiskne kávou či černým čajem.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
16. listopadu 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.