Historie tisku - víte, kdo stojí za vznikem tiskárny?

článek je inzerce, nejde o historický text
Praktická společnice – to je tiskárna, bez které se v dnešní době jen těžko obejdete. Jak ale vznikl tisk? Kdy se objevily první předchůdkyně dnešních moderních přístrojů? Nahlédněte s námi do historie s vůní tisku – je zajímavější, než jste si možná dosud mysleli.


Kdepak tiskárny!

Prvními předchůdci tisku z dávné historie byla drobná pečetítka, která nesla spíše symboly než samotné písmo. Razidla a podobné pomocníky používali také Egypťané, Řekové a Římané – ovšem ne ve společnosti papíru. Namísto něj zprvu sloužily zvláštní voskové tabulky.

Teprve okolo roku 105 vznikl papír, jehož dřívějším předchůdcem byl papyrus. Prý se tak stalo v Číně, kde se dokonce měla zrodit speciální technologie deskotisku na zmíněný papír. Na dřevěnou desku a její výstupky se nanášela barva, která byla následně přenesena na navlhčený papír. To jsme ale pořád dost daleko k moderní tiskárně, že?

Zázrak z hlavy Gutenberga

Vynálezce knihtisku, Johannes Gutenberg. Že vám to jméno nic neříká? Teď už bude – právě on objevil převratnou technologii. Technologii, která i vám nejspíš denně usnadňuje život. Začalo to sestavením tiskové formy, která dokázala sestavit slova i věty z písmen. K tisku samotnému opět docházelo pomocí reliéfu a tlakového nanesení na papír prostřednictvím barvy. Po vytištění se však musela znaky znovu rozebrat a připravit k dalšímu použití.

Matematik, který vykouzlil nejen tiskárny

Když se řekne Charles Gabbage, možná si nejprve představíte vznik počítače. Přestože k vynálezu moderní tiskárny došlo až po jeho smrti, při objevu nákresů v jeho zásuvce, jeho jméno je s výrobou a sestrojením první verze tiskárny spjato.

První skutečně funkční novodobou tiskárnu však hledejte v Tokiu. V roce 1964 spolčenost Seikosha sestrojila tiskárnu v podobě, která je nám dnes dobře známá. Bylo to k příležitosti Olympijských her a cílem byla snadnější distribuce informací pořadatelům a novinářům. Sériově vyráběné tiskárny pak měla na svědomí dceřiná společnost Epson, která v roce 1968 představila devítijehličkový tiskový stroj.

Z minulosti do budoucnosti tisku

Jehličkové, řetězové, ale i bubnové tiskárny. Buď tiskly pomocí jehliček, pohyblivého řetězu nebo otáčivého bubnu. Na papír znaky dostávaly kladívka – což je podobné jako u psacích strojů. Dnes už světu tisku vládnou jiné technologie – kromě futuristických 3D tiskáren jsou v oblibě LED tiskárny a laserové tiskárny. Dnes je dobře známá i nejrychlejší tiskárna na světě – barevný tisk téměř rychlostí blesku umí HP Officejet Pro X Series. Rekordem je risk 500 barevných stránek za 7 minut 18 vteřin.

Moderní tiskárny dnes vyžadují jen malé množství energie a kvalitní náplň do tiskárny, bez které se neobejdou. Barvy do tiskárny HP a dalších značek jsou dnes nahraditelné alternativními tonery. Tisknout je už možné nejen ekonomicky, ale dokonce i ekologicky. Stále větší důraz je rovněž kladen na volbu digitálních dokumentů – bez nutnosti tisku. Kdo ví, kam nás ještě budoucnost zavede. Tak či onak je dnes tiskárna společníkem doma i v kanceláři.

Zajímavost: Ekologickou verzí moderní tiskárny je RITI. Přístroj tiskne kávou či černým čajem.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
16. listopadu 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.