Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Historie numismatiky

článek je inzerce, nejde o historický text
Když se řekne „numismatika“, pravděpodobně si představíte vášnivého sběratele mincí. Málokdo však ví, že numismatika je historický obor, který má ve světě vědy své nezastupitelné místo. Co je numismatika a jaká je její historie?


Numismatika jako obor

Slovo numismatika pochází z latinského nummus, což znamená peníze. Nejběžněji bývá numismatika definována jako nauka o penězích. V nejširším slova smyslu pak do tohoto oboru kromě mincí spadají i medaile nebo třeba žetony. První mince na světě byly vyráběny pravděpodobně v Anatolii v 7. stol. př. n. l., prvními českými mincemi byly denáry, které se razily za vlády Boleslava I. v 10. století n. l.

Historický vývoj numismatiky do 18. století

Numismatika má letitou tradici, kterou charakterizují postupně se měnící hlediska na sbírání mincí. První fázi je označováno jako sběratelsko-estetické (později umělecko-historické) a byl v něm orientován zájem o antické mince.

V 16. a 17. století se numismatika zaměřovala i na středověké mince a v té době dokonce vznikly první oficiální sbírky, a to například v Paříži a Londýně.

Během 17. a 18. století se numismatika stala pomocnou historickou vědou a došlo k zakládání prvních veřejných sbírek mincí a muzeí. Jednalo se o historický průlom, neboť do té doby byly mince výhradně soukromým majetkem.

19. století a první numismatické časopisy

K dalšímu rozvoji tohoto oboru došlo v 19. století, kdy začaly vznikat numismatické časopisy, přičemž první vlaštovkou se stal Historische Münzbelustigungen, který byl vydán v roce 1729.

V Čechách vznikly první numismatické časopisy až po 1. světové válce. Nejdéle publikovaným časopisem jsou Numismatické listy, které poprvé vyšly v roce 1945.

Po 2. světové válce se numismatika dočkala popularity i v Americe. Hlavní podíl na tom nesla The American Numismatic Society v New Yorku, která začala prostřednictvím periodik informovat veřejnost o numismatickém bádání.

Numismatika jako investice

V současnosti se numismatika těší velké popularitě napříč generacemi, samo sběratelství je přitom nejrozšířenějším koníčkem na světě. Poskytuje odpočinek od běžných starostí a zpravidla se stává celoživotní vášní. Zároveň se jedná i o alternativní způsob investování, finanční prostředky lze totiž vložit do zlatých či stříbrných investičních mincí. Nejdražší zlatá mince světa – americký Double Eagle – byla v červnu letošního roku vydražena za neuvěřitelných 18,9 milionů dolarů, což je v přepočtu cca 394 milionů korun.

Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
4. srpna 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.