Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Historický recept na dokonalé naložení a uzení vepřového masa

původně vyšlo: Česká hospodyně 1904, autor neuveden.
Milujete poctivě připravené uzené maso? Zkuste si ho sami připravit podle receptu z roku 1904, podle kterého se vepřové maso nakládalo a udilo za dob našich prababiček.


Nakládání a uzení masa vepřového.

Tyto dvě nejdůležitější práce k uchování masa vepřového jsou obě stejně důležity.

Chceme-li maso naložiti, postavíme na chladném tmavém místě (ve sklepě) džber, dole opatřený pípou. — Na dno džberu položíme několik dřev, aby neleželo maso na dně. Jakmile je maso k nakládání upraveno, uložíme je pečlivě vrstevnatě do džberu a mezery vyplníme drobnými kousky masa.

Na to nalejeme na maso studené vody a necháme státi asi den, čímž se odstraní krev na mase lpící, která nejdříve rozkladu vystavena jest.

Během prvého dne rozpustíme na 100 kg vody 8 kg soli, 1 kg cukru a 40 gr ledku ve vařící vodě a svaříme ještě tolik vody, co máme za to, že bude potřeba, aby bylo maso ponořeno. Tento roztok ponecháme na chladném místě úplně vychladnouti i vodu studenou na maso nalitou vypustíme a nahradíme oným roztokem.

Dříve ale ještě jednou maso čerstvou vodou opláchneme. Na to se džber s masem víkem přikryje a kameny zatíží. Jícha na mase udrží se čerstvou tři neděle, musí ale každý den dolem vypuštěna a zase znova nalita býti. Doporučuje se v této době jednou maso nechati nezatížené.

Asi po třech nedělích se maso z jíchy vyndá a pověsí k uzení; dříve než se tak stane, má se studenou vodou opláchnouti a utírkou do sucha otříti. Místnost, v níž je maso k uzení, má býti vzdušná a temná.

K uzení má se vzíti jen dříví suché. Náhled, že máme vzíti dříví syrové a zelené (chvůj), abychom docílili hustého kouře, jest mylný, poněvadž kouř takový je vlhký, maso je stále mokré a a brzy přechází v hnilobu.

Staráme-li se o to, aby bylo maso stále v suchu držáno, dlouho vydrží a je stále chutné.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. ledna 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.