Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Historické recepty na vánoční cukroví z doby našich prababiček

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Máte už doma napečeno na Vánoce? Pokud ještě ne, tak pro vám máme recepty na čtyři druhy vánočního cukroví z roku 1902. Vyzkoušejte je, určitě si na tomto retro cukroví pochutnají i dnešní děti a dospělí.


Drobné vánoční pečivo.


Mandlové ořechy.

70 gr čerstvého másla se na pěnu rozmíchá, ponenáhlu přidají se tři vejce 250 dkg cukru, ustrouhaná slupka z citronu a 25 dkg jemně rozsekaných mandlí, vše se dohromady míchá čtvrt hodiny, přidá se 250 dkg jemné mouky, nadělá se z toho malých kuliček velikosti ořechů, dají na pomaštěný plech a vypekou se do žluta.

Cukrové pečivo.

Půl kg mouky, ¼ kg másla, ¼ kg cukru, čtyři vejce, lžíce smetany a ustrouhaná kůra citronu se na těsto smísí, vyválí a formičkami vypíchá a při mírném ohni vypeče.

Čokoládové hvězdičky.

200 dkg másla, tolikéž cukru, 2 tabulky jemně ustrouhané čokolády, 400 dkg mouky a jedno vejce se na prkně na těsto zpracují a na jednu hodinu do chladného místa postaví. Pak vyválí se z něho asi půl cm silné placky a formičkami se z nich hvězdičky vypíchají, dají se na plech troškou mouky posypaný a vypekou se při mírném ohni. Ještě teplé potrou se cukrovou glasurou a posypou se cukrovým pískem.

Čokoládové mušličky.

Čtyři vejce se na sníh ušlehají, do toho se zamíchá ¼ kg cukru, ¼ kg rozstrouhaných mandlí, 75 kg rozstrouhané čokolády, 10 dkg utlučené skořice, šťáva z půl citronu a půl rozstrouhané kůry citronové. Všecko to se důkladně rozpracuje, v malých formičkách mušličkových vyformuje a dá na plech voskem potřený a při zcela mírném ohni se vypeče. V nedostatku zmíněných formiček, možno arciť nadělati figurek jakýchkoliv.


poznámka redakce Bejvávalo.cz:
Recepty zveřejňujeme v původní podobně jak v roce 1902 vyšly. Pokud podle nich budete chtít začít péci cukroví. tak si dejte prosím pozor na množství surovin. Při původním vydání pravděpodobně dost řádil šotek a místo gramů použil dekagramy...


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
17. prosince 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.