Francouzští sběratelé a jejich podivuhodné sbírky

původně vyšlo: Epocha 1906, autor —s.
Sběratelé nemusí sbírat jen známky nebo mince, tématem budování sbírky mohou být i zcela jiné věci. Článek z roku 1906 vás seznámí s několika netypickými sbírkami, které tehdy zaujaly francouzský tisk.


Podivné sbírky.

Ve Francii byla nedávno vydražena sbírka tak podivného druhu, jaká sotva kdy přišla na buben.

Je to sbírka doutníků všech velikostí a tvarů z nej různějších zemí a nej různějších cen. Shromážděny tu doutníky krejcarové i mnohokorunové; cena této zvláštní kollekce se počítá na 10.000 Fr.

Tato doutníková sbírka není však dle časopisu „Gaulois“ nej podivnější ze sbírek, jež si lidé ve své sběratelské vášni pořídili.

Byly sbírány už všelijaké věci; knoflíky od kalhot, tramwayové lístky, navštívenky, oznámení o úmrtí atd. Majitel této poslední sbírky doplnil ji dokonce i oznámením svým vlastním, na kterém scházelo jen datum úmrtí.

Zvláštní sbírku si založil bývalý pařížský kat Deibler. Na prvý pohled to byla řada více méně Zachovalých svrchníků; než dovíme-li se, že každý z těchto svrchníků měl na sobě jeden z odsouzenců v den popravy, seznáme, že to nejsou kabáty jen tak obyčejné. Kdo by se o to blíže zajímal, může si přečíst lístek připevněný na kažném kabátu, na němž zaznamenáno jmeno jeho dřívějšího majitele a způsob jeho provinění.

Neobvyklou sbírku maleb si uspořádal francouzský básník Courteline, jenž ve své zálibě pro vše směšné a absurdní sbírá obrazy, ale nikoli díla umělecká, nýbrž nejhorší mazaniny.

Častěji než doutníky se sbírají dýmky. Baron Oskar de Watteville měl znamenitou sbírku dýmek počínaje dýmkami předhistorickými, jež byly nalezeny v různých vykopávkách, až po historické dýmky slavných mužů, malinké ,,nosohřejky" a obrovské dýmky, dýmky z vzácných kovů s umělým vyřezáváním atd.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor —s.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. prosince 2019


Diskuze k článku „Francouzští sběratelé a jejich podivuhodné sbírky“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.