Film v roce 1923: Jak být dokonalou ženou podle Hollywoodu?

původně vyšlo: Lidové noviny - 1923, autor Ma—Fa.
V dnešních filmech jsou ženy většinou prezentovány jako hrdinky, které zvládnou jakýkoliv problém. Zajímá vás, jak vypadaly ženské role ve filmech v začátcích kinematografie? Zábavnou ukázku vám k tomuto tématu nabízí filmová recenze jednoho amerického filmu z roku 1923.


Ze světa filmu: Žena podle módy.

Je to rozkošný americký film (Universal Mfc. Co.), jehož mravní naučení zní: Muži si nejraději berou za ženu putičku.

Ale je-li putička opravdu patičkou, nevědí vlastně, že ji mají rádi, jako si neuvědomí, že mají rádi pohodlnou postel, dobrou stravu a přichystané bačkory. Ale když se z putičky vyklube krásná a duchaplná žena, jejíž půvaby oceňují jiní mužové, najednou si manžel uvědomí, co ztrácí.

Mladý malíř je při práci stále vyrušován mladými i starými dívkami, z nichž každá je jinak protivná — americké herečky v tomto filmu umí až podezřele dobře charakterisovat různé typy ženské protivnosti: kolegyní malířkou s chlapskými pohyby a falešně pochopeným bohémstvím, tlustou milionářkou, která se honí jen po pseudodobročinných bazarech, pro které jí malíř navrhuje kostymy, extatickou starou pannou, jež mu slibuje harmonii duší, a pod.

Utýrán jimi, rozhodne se, že se ožení s milou dívkou, která bydlí v témž domě a o níž neví ničeho, než že je vždy ochotná mu uvařit čaj a spravit roztrhané punčochy a že ho neobtěžuje »děláním očí« na něho, ani že mu nevykládá o umění. Děvče svolí, protože malíře miluje.

Ale mladé ženě brzy nestačí lhostejná nevšímavost manželova. Pokouší se všemožně, aby ho upozornila, že není jen stroj na spravování punčoch a mašinka na vaření kávy, ale marně. Za to si její rozkvétající krásy a ducha povšimne divadelní ředitel a udělá z domácí Popelky slavnou a elegantní dramatickou spisovatelku. Teprve pak se rozbřeskne manželi, jak si dosud své ženy málo všímal.

Ale pozdě honit bycha i ženu, z níž se stala »moderní žena« s úspěchy, ctitelem a problémem, má-li se rozhodnout pro pozorného divadelního ředitele nebo pro nevšímavého manžela. Ale protože stará láska nerezaví ani v přísloví ani ve filmových libretech, všechno nakonec dobře dopadne a »žena podle módy« se zase vrátí domů.

Mohli bychom tedy k morálce tohoto »pěkného kousku«, jak by jej asi průměrný návštěvník biografu nazval, ještě dodati: mladé dívky, které se chcete provdat, spravujte malířům punčochy a mladé ženy, které chcete k sobě upoutat manželovu pozornost, podrážděte jeho žárlivost — a napište drama.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1923, autor Ma—Fa.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. května 2023


Diskuze k článku „Film v roce 1923: Jak být dokonalou ženou podle Hollywoodu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.