Dobová pozvánka na jedinečnou leteckou show Jana Kašpara na Moravě

původně vyšlo: Národní noviny - 1911, autor neuveden.
Dnes jsou letadla samozřejmostí, ale v roce 1911 byla fascinující novinkou. Podívejte se, jak vypadala tehdejší pozvánka na vystoupení Ing. Jana Kašpara na Moravě. Zájem lidí o akci byl ohromný, jen v Kroměříži se na ní přišlo podívat 15000 platících diváků!


Aviatik inž. J. Kašpar na Moravě

Vzlety proslulého českého aviatika inž. J. Kašpara na Moravě v Přerově 25. června a v Kroměříži 2. července.

Je dnes již nepochybno, že oba vzlety přilákají tisíce zvědavých diváků z celé Moravy, kteří přijdou se pokochat i velkolepým uměním neohroženého českého aviatika. Skvělé výkony inž. Kašpara prolomily konečné i nepřízeň německého tisku, vídeňský orgán rakouské aviatiky s uznáním i nadšením rozhovořil se o inž. Kašparovi, jehož podobiznu přináší, o jeho zdařilých letech, které z něho činí dnes nejlepšího aviatika rakouského a staví jej v přední řady všech vynikajících letců evropských.

Jak známo, podnikl inž. Kašpar letos čtyři již cestovní lety vesměs zdařilé a připravuje se právě k tomu, aby získal cenu 20.000 korun, vypsanou na let z Vidné do Pešti. Jak i odborné kruhy sportovní oceňují aviatickou zdatnost inž. Kašpara, o tom podávají doklady obsáhlé referáty novinářské o jeho letech.

Vyjímáme ze „Sportu a Her“: „Inž. Kašpar pokračuje ve svých vzdušných cestách. Kdybychom stůj co stůj chtěli mluviti o rekordech, mohli bychom říci, že má zvláštní rekord návratů vzdušnou cestou od svých exhibici.

V krátké době letošní své sezony má už inž. Kašpar za sebou čtyři pěkné cestovní lety: Pardubice-Chrudim, Pardubice-Praha. Čáslav-Pardubice a Vysoké Mýto-Pardubice, které jsou přípravou k jeho startu v soutěží o cenu vídeňského denníku „Zeit“ na let z Vídně do Pešti.

Tato serie bezvadných cestovních letů vedle ostatních výkonů pardubického aviatika jest dokladem neobyčejné spolehlivosti jeho nového stroje, který sám postavil, a neselhávající jeho zdatnosti letecké. Pozoruhodno jest, že inž. Kašpar opět zrychlil své létadlo, které dosáhlo při letu z Vys. Mýta do Pardubic rychlosti 90 km.“

Tyto úspěchy inž. Kašpara jsou nám zárukou, že i lety v Přerově a Kroměříži setkají se se stejným zdarem; zajímavost jejich zvýšena je tou okolností, že inž. Kašpar vzlétne v obou městech s pasažérkou. Bylo by téměř hříchem, zanedbati tak vzácnou příležitost obdivovati se nejskvělejším úspěchům moderní vědy, předvedeným naším sympatickým a neohroženým krajanem inž. Kašparem.

Je přirozeno, že obě města stanou se ve dny vzletu dostaveníčkem desetitisíců obecenstva z blízka i daleka — stojíť podívaná na nádhernou aviatickou produkci slavného aviatika i za dalekou cestu.

Bližší na plakátech, jež ochotně zašle knihkupectví p. F. Zlámala v Přerově a p. J. Pitharta v Kroměříži, kde jest i předprodej lístků.


Původní zdroj historického článku:
Národní noviny - 1911, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. června 2020


Diskuze k článku „Dobová pozvánka na jedinečnou leteckou show Jana Kašpara na Moravě“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.