Deset zapomenutých receptů na kuře podle našich prababiček

rubrika: historické články / recepty, vaření a jídlo, původně vyšlo: Praktická kuchařka - 1921, autor M. Retigová
Máte rádi kuře, ale chcete ho vyzkoušet připravené podle nějakého méně známého receptu? Nabízíme vám deset zajímavých receptů na kuře z kuchařky z roku 1921, ze kterých si určitě vyberete. Co třeba zkusit kuře se šparglem, s knedlíčky, s hříbky nebo s majonézou? Nebo dáte přednost klasickému pečenému kuřeti?
Následující text pochází z roku 1921

Pečené kuře.

Dobře očistěné kuře se nasolí, dovnitř se dá kousek másla, vloží se na pekáč prsíčkama dolů, pod něj dáme opět kus másla, a při pečení podlévá se pilně šťávou. Také jest velice chutné, obalíme-li kuře slaninou a takto pečeme.

Smažené kuře.

Menší očistěné kuře rozčtvrtíme, je-li větší, rozkrájíme na menší kousky, osolíme je, obalíme nejprve v mouce, pak v rozkloktaném vejci a naposledy v housce, načež je smažíme na rozpáleném másle.

Kuře na paprice.

Na rozpálené máslo dáme zpěniti cibulku, pak přidáme papriky na špičku nože a zalijeme lžící vody. Na to, vloží se rozkrájené kuře a do měka se dusí. — Omáčku zaprášíme moukou, přilijeme asi čtvrt litru kyselé smetany a když se omáčka povařila, procedíme ji na kuřata.

Kuřata s rýží.

Rýži přebereme, nejprve ve studené vodě, pak dvakráte ve vařící vodě vypereme, nalijeme na ni hovězí polévky a do měka ji uvaříme. — V hrnéčku rozkloktáme s trochou vychladlé polévky 3 žloutky, kousek čerstvého másla, něco květu a zlehka to do rýže vmícháme. Rýži dáme na mísu, na to vložíme uvařená kuřátka, a neseme na stůl.

S kyselou smetanou.

Čtyři sardele utřeme s máslem, k tomu přidáme citronové kůry. V kuthanu povaříme trochu bílého vína s trochou hovězí polévky. V koflíku kyselé smetany rozkloktáme lžičku mouky, zalijeme ji do povařeného vína, přidáme trochu květu. a utřené sardele a vše nalijeme na kuřátka, která jsme dříve na másle upekli a necháme chvilku povařiti.


Kuřata s knedlíčky.

Čistě opařená kuřata dáme do kuthanu na máslo dusití. Musíme je častěji podlévati polévkou, aby nezčervenala. Zatím umeleme čtvrt kilogramu odžilkovaného telecího masa, k němu přidáme 7 dkg morku, jednu ostrouhanou, ve vodě močenou žemličku, 3 míchaná vejce, něco citronové kůry, květu a soli. Vše dobře rozmícháme a děláme z toho malé knedlíčky. Měká kuřata vyndáme, do šťávy z nich přilejeme potřebné množství polévky, zapražíme bledou máslovou jiškou a necháme povařiti. Knedlíčky uvaříme pak ve slané vařící vodě. Kuřátka rozkrájíme na úhledné kousky, na mísu rozložíme, knedlíčky narovnáme kolem a omáčkou polijeme.

Tatáž s hříbky.

Kuřata udusíme na másle, jako předešle. Čerstvé hříbky rozkrájíme na malé kousky a na másle se zelenou petržilkou udusíme. Pak poprášíme je moukou, již necháme spejchnouti, přilijeme polovinu polévky a polovinu sladké smetany, okořeníme květem a dle potřeby osolíme. Pak vlijeme omáčku na kuřata, necháme chvilku povařiti a neseme na stůl.

Se žampiony.

Na másle udusíme žampiony, které jsme dříve očistili a na lístky nakrájeli. K nim přidáme kuřata dobře očistěná a na porce rozkrájená a dusíme je do měka. Když šťáva již vysmahla, zaprášíme trochu moukou, necháme chvilku zčervenat, zalijeme hovězí polévkou a necháme ještě málo povařiti.

Se šparglem.

Svazeček šparglu oškrábeme, hlavičky asi na dva centimetry odřízneme a zvlášť ve slané vodě uvaříme. Ostatní část šparglu rozkrájíme až ke tvrdým koncům a dáme to se dvěma rozkrájenými kuřaty na kus másla dusití. Když jsou kuřata měká, uděláme bledou máslovou jišku, zalijeme ji hovězí polévkou a když se to povařilo, nalijeme to na udušená kuřata a necháme s nimi povařiti. Pak nalijeme vše na mísu a povrchu ozdobíme vařenými šparglovými hlavičkami.

S mayonésou.

Očistěná kuřata uvaříme ve slané vodě, do níž jsme trochu octa přidali. Pak je na úhledné kousky rozkrájíme a v polévce, v níž se vařila, necháme nějaký čas ležeti. — Když je dáváme na stůl, polijeme je mayonésou, mísu, ozdobíme na tvrdo vařenými a rozkrájenými vejci, hlávkovým salátem, sardelovými řízky a kapary.


Poznámka Bejvávalo.cz:
Nevíte co je to „špargl“, zmiňovaný v předposledním receptu? Jde o chřest, takže recept je na kuře s chřestem.


Původní zdroj historického článku:
Praktická kuchařka - 1921, autor M. Retigová


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. září 2023


Diskuze k článku „Deset zapomenutých receptů na kuře podle našich prababiček“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.