Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Dávný tip na rychlé zbohatnutí: prodej ledu v parných dnech

původně vyšlo: Epocha - 1908, autor Inž. Ot. Vondráček.
Dnes máme doma chladničky, mrazáky a často i klimatizaci. Ale dříve nic takového k dispozici nebylo a tak se čile podnikalo a obchodovalo s ledem. Jak to lidé v dávných dobách dělali a jak bez elektřiny led uchovávali vám přiblíží historický článek z roku 1908.


Stáří umělého ledu.

Příprava umělého ledu byla známa již před tisíci lety; dle světových dějin Orosiových znali Estonci už pradávno způsob přípravy studených nápojů a ledu v letních měsících.

Cestovatel Schweigger sděluje r. 1587, že turecký sultan má ohromný zisk ze svých ledových jam. Takovýto led se velmi draho platil a byl připravován ze sněhu ve zvláštních ledových jamách. Podobné jámy nalezáme ještě dnes na mnohých místech Orientu.

Město Soluň mělo do nedávna své ledové jámy na vrchu Kortioči; většina těchto jam dosud existuje a slouží na přípravu ledu. V zimě házejí sedláci do těchto jam sníh a silně jej pěchují, naplněnou jámu přikryjí nahoře vrstvou větví, slámy a listí, načež vše zasypou zemí, a na silnou vrstvu země se opět rozestrou větve a sláma.

V těchto jamách se napěchovaný sníh změní časem v led, jenž se v nich zdržuje po dlouhou dobu, skoro až do podzimu; okolní sedláci led z jam vysekávají a rozvážejí po městech.

Zajímavo jest při tom, že je v Soluni dnes vyráběn led i zimotvornými stroji, takže umělý led používaný v tomto městě pochází jednak z primitivního způsobu výroby datujícího se již z nej dávnějších dob, jednak pak z výroby nejmodernější.


Původní zdroj historického článku:
Epocha - 1908, autor Inž. Ot. Vondráček.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. května 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.