Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Cukrovka - jak vzniká a jak se dá léčit podle dávných lékařů

původně vyšlo: Česká hospodyně 1907, autor neuveden.
Zajímá vás, co o cukrovce a jejím léčení věděli lékaři na začátku minulého století? Prozradí vám to historický článek z roku 1907.


Jak povstane cukrovka?

Jedna z nejzáhadnějších příčin porušení výměny tělesných organismů u člověka jest cukrovka.

Dle nabytých zkušeností můžeme přisvědčiti důvodům Dr. Rob. Freunda v časopise „Medicinische Woche“, že cukrovka není žádnou zvláštní nemocí, nýbrž pouze výsledek jiné neznámé nemoci. Tak rozeznáváme již dnes cukrovku jater, mozku, nervů a t. d., ačkoliv u nemocného nelze příčinu onemocnění rozpoznati.

Při těchto poměrech jest samozřejmo, že lze asi s těží nalézti prostředek, jenž by cukrovku všeobecně potíral. Vždyť není tu jiných známek, než jen vylučování cukru močem. Jsou sice jistá pravidla, dle nichž se lékaři řídí, ale i tu musí se velmi často činiti rozlišné vyjímky.

V novější době užívá se s výsledkem ponejvíce methody fysikálné-diatetické a známy jsou četné případy, že užitím vody a elektřiny pak pravidelná práce svalová dobrý účinek měly a nemoc zmohly.

Dle toho jest viděti, jak malé ceny jsou všelijaké doporučované prostředky, zejména jest se varovati oněch driáčnicky vychvalovaných praeparátů ředitele Bauera v Kötschenbrodě v Německu, které jsou úplně bezcenné. Proti takovému vydírání měli by lékaři i veřejný tisk rázně zakročiti.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. listopadu 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Cukrovka - jak vzniká a jak se dá léčit podle dávných lékařů


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: