Co s nevěrnou manželkou? Prodejte ji na trhu a ještě na tom vyděláte

původně vyšlo: Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Historie je plná zapomenutých tradic, které by možná našly svém místo i v dnešní moderní době. Ve staré Anglii měli například velmi zajímavý způsob, jak rychle a přitom zcela legálně vyřešit problémy s nevěrou v manželství. Podrobnosti se dozvíte v článku z roku 1914.


Prodej žen v Anglii.

Ještě v první polovině 19. století byl v některých krajích Anglie zvláštní barbarský zvyk, dokonce úřady trpěný, a sice prodej žen.

Byl to tak zvaný Horn-Market »parohový trh«, který konal se v jistých dobách na určených k tomu místech. Klamaní manželé mohli se tímto barbarským zvykem zbaviti svých nevěrných poloviček. Muž měl dle tohoto zvyku v případu, že ho žena klamala, právo na odvetu: mohl totiž svou nevěrnou ženu na Horn-Marketu jednoduše prodati, a to za okolnosti velmi potupných.

Takové nevěrnici dal muž doma provaz na krk a vedl ji na provaze jako dobytek ulicemi a po vsích až na onen »trh«. Tam držel »ženu na prodej« na provaze a čekal na kupce. A kupci byli vždycky. Staří mládenci i vdovci, kteří hledali pro opuštěnou domácnost a děti hospodyni, přicházeli ve velkém počtu, prohlíželi si ženy a vybrali si nějakou.

A ženy byly náramně laciné, žena byla za 5-6 šilinků. Ovšem, byla-li mladá a hezká, cena stoupla a tak oklamaný manžel stržil za ženu až 2 guineje, tedy asi 50 korun dle našich peněz.

Barbarský ten trh byl zbytek prastarého středověkého obyčeje a neplatil jen pro »slabší« polovici, ale také pro muže. I klamané manželky měly právo nevěrné manžele tak vésti na trh a prodali.

A úžasné bylo, že úřady takové koupě na »parohovém trhu« uzavřené, považovaly za právoplatné; prodavači i prodavačky směli se opět oženili nebo vdáli, aniž by byli viněni z bigamie nebo dvojmužství.

Prodej ženy platil úředně jako rozvod. I kupci v mnohých případech oženili se s koupenými ženami, ba dokonce i jeden lord, který na trhu koupil ženu svého komorníka, oženil se s ní pak církevně.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. července 2021


Diskuze k článku „Co s nevěrnou manželkou? Prodejte ji na trhu a ještě na tom vyděláte“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.