Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Co s nevěrnou manželkou? Prodejte ji na trhu a ještě na tom vyděláte

původně vyšlo: Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
Historie je plná zapomenutých tradic, které by možná našly svém místo i v dnešní moderní době. Ve staré Anglii měli například velmi zajímavý způsob, jak rychle a přitom zcela legálně vyřešit problémy s nevěrou v manželství. Podrobnosti se dozvíte v článku z roku 1914.


Prodej žen v Anglii.

Ještě v první polovině 19. století byl v některých krajích Anglie zvláštní barbarský zvyk, dokonce úřady trpěný, a sice prodej žen.

Byl to tak zvaný Horn-Market »parohový trh«, který konal se v jistých dobách na určených k tomu místech. Klamaní manželé mohli se tímto barbarským zvykem zbaviti svých nevěrných poloviček. Muž měl dle tohoto zvyku v případu, že ho žena klamala, právo na odvetu: mohl totiž svou nevěrnou ženu na Horn-Marketu jednoduše prodati, a to za okolnosti velmi potupných.

Takové nevěrnici dal muž doma provaz na krk a vedl ji na provaze jako dobytek ulicemi a po vsích až na onen »trh«. Tam držel »ženu na prodej« na provaze a čekal na kupce. A kupci byli vždycky. Staří mládenci i vdovci, kteří hledali pro opuštěnou domácnost a děti hospodyni, přicházeli ve velkém počtu, prohlíželi si ženy a vybrali si nějakou.

A ženy byly náramně laciné, žena byla za 5-6 šilinků. Ovšem, byla-li mladá a hezká, cena stoupla a tak oklamaný manžel stržil za ženu až 2 guineje, tedy asi 50 korun dle našich peněz.

Barbarský ten trh byl zbytek prastarého středověkého obyčeje a neplatil jen pro »slabší« polovici, ale také pro muže. I klamané manželky měly právo nevěrné manžele tak vésti na trh a prodali.

A úžasné bylo, že úřady takové koupě na »parohovém trhu« uzavřené, považovaly za právoplatné; prodavači i prodavačky směli se opět oženili nebo vdáli, aniž by byli viněni z bigamie nebo dvojmužství.

Prodej ženy platil úředně jako rozvod. I kupci v mnohých případech oženili se s koupenými ženami, ba dokonce i jeden lord, který na trhu koupil ženu svého komorníka, oženil se s ní pak církevně.


Původní zdroj historického článku:
Lidové noviny - 1914, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. července 2021


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.