Co dělat, když dítě často pláče

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.
Je pláč pro děti zdravý? A jak se mají rodiče chovat k dítěti, které často pláče a přitom z toho neztrácet nervy? S tím se vám pokusí poradit historický článek z roku 1929.
Následující text pochází z roku 1929

Utrpení matky — plačtivé děti.

Jsou děti hodné, sotva někdy zapláčou a to již mají opravdu příčinu. Lehce se dají utišit. Jsou ale děti zlé, které řvou a řvou bez patrné příčiny jen proto, že se jim chce řvát.

Musíme rozeznávati kojence a děti do 4 let. Jaké jsou příčiny, když dítě kojenec pláče. Především musíte všichni vědět, že pláč je přirozený projev života novorozence.

Čím víc křičí tím je zdravější a sílí si plíce. Kdyby dítě jen tiše vrnělo, je to slabé ubožátko. Pláč je signál dítěte, že mu něco schází:

a) že má hlad, b) že ho něco bolí (nejčastěji bříško), c) že ho něco štípe, když je pomočeno, d), že je mu strašně horko nebo je svázáno těsně.

Matka pravidelně kojící pozná, kdy má dítě dost nebo hlad. Úzkostlivé matky pořád přehlížejí, převinují, potravu nabízejí a tím dítě zkazí. Malý občánek stává se lehce tyranem.

Zrovna tak si zvykne na koupání, kolíbání, házení a potřásání. A to je trest pro matky a chůvy. Toho všeho není třeba. My jsme vychovali 6 dětí, ale nikdy jsme je nezvykly na obligátní utišující pohyby. Kam pak by přišly v ústavech, kde je sta dětí.

Maminky, ulehčete si svůj úkol!

Ono je to sice tradiční a poetické — kolébka nebo houpačka, ale být to nemusí. Když dítě někdy křičí a ty víš, že vše je v pořádku, nech ho, ať se trochu vykřičí, však ono přestane. Jakmile ho při nejmenším pláči bereš na ruku a chováš, tak je z toho otročina. Někdy je třeba s dítětem se pomazlit, ale musí vědět, že si ho nepřivážeš na sebe.

Jsou také řvouni nervosní, děti neuropathické. Často jsou to děti rachitické, jinak nemocné. Než ale uděláme tu diagnosu, musíme pečlivě vyšetřit, není-li zánět ucha, břišní kolika, opruzení, prořezávání zubů, něco v nose nebo něco škrábajícího v peřince. Děti anemické, oslabené po infekční nějaké chorobě, jsou zrovna tak neurasthenické, jako staří lidé.

Největší utrpení žen bývá s dětmi řvavými do 3—4 let. Považuje se to za nutné zlo, že si dítě musí vystát »řvavá léta«. Dušička dětská je citlivá, pravda svatá, ale když ta dušička, která rozumu nemá a řídí se jen pudy — přivedla by matku k zoufání, pak je třeba nějaké pomoci. Když křičí jedno dítě, jsou všichni v bytě nervosní. Když křičejí tři (rozpláče jedno druhé) pak je to k zbláznění.

Žena klidné povahy zvykne si na křik a nerozčiluje se. Kdyby se klapání ve mlýně zastavilo, něco schází. Žena citlivá a přímo již chorobně nervosní, reaguje na pláč i radostný křik velkým napětím a neklidem. Chytá se za hlavu, po případě pláče s dětmi. Pro slabou ženu je to příliš krutá škola života. Kdo není nervově a tělesně úplně zdráv, nevydávej se v nebezpečí a neber velké úlohy s výchovou dětí.

To si promluvte s muži, odpoví čtenářka. Nuže. Muži dle starých tradic velice pohodlní, nechávají rádi všechny starosti o děti ženám.

Muži lehkomyslně ukájejí svůj pud a ještě ženu obviní z nepozornosti, když je v jiném stavu. Což si nedovedete rozumně pomoci profylakticky, nedovedete počítat a myslet? Na takové přestupky, bohužel, tresty nejsou.

Žena má míti pokoj 2—3 roky, aby se zotavila a dítě trochu vypiplala. Znám ženu, která během 6 let měla 5 dětí, víc už jich být nemohlo. Představte si to utrpení. Manžel, inteligent, ale cynik. Dělá přísného otce, strašáka na děti a máma — anděl, vzor trpělivosti, celý den jen děti čistí, obléká, krmí a konejší, v noci se nevyspí, ráno první vstává a zas vaří, pere, suší, žehlí, spravuje.

Úžasná práce. Kdo ocení toto hrdinství? Odkud se bere ta ohromná síla a trpělivost? Je to dar boží, láska, sí1a tvůrčí přírody. Děti za to nemohou, jsou-li nervosní a slabé. Vina je na rodičích a proto odnášejte následky pokorně.

Pro ulehčení svých úkolů, pamatujte si: Příroda dala všem mláďatům možnost volatí matku pištěním nebo pláčem. Pláč je jedinou zbraní dítěte. Však zůstává velkou zbraní i u dospělých. Mějte svatou trpělivost a když už vám dochází, nasaďte novou. Když začnete naříkat, že vás bůh tak tím dítětem pronásleduje — nebo když se začnete zlobit — dýchněte třikrát z hluboka a tím načerpáte sílu, že to zkusíte s capartem ještě chvíli po dobrotě.

Nenechte se strhnout k afektu.

Pamatujte, že dítě každý bolestný (nepříjemný) dojem odreaguje, odčiňuje nebo léčí pláčem. Je to moudré nařízení přírody, že v dětské duši nehromadí efekty, ale vyplaví je, ventralisuje slzami. Bolest utajená má ošklivé nervové následky.

Rodiče buďtež spravedliví soudcové. Přesvědčte se soucitně, proč dítě pláče. Nevšímejte se příliš, když dítě padne nebo někde narazí. Ať se učí dávati pozor. Nanejvýš pofoukat, pohladit — a dost. Dítě má hluboký cit pro vinu a nevinu. Neukvapte se, nesmíte mu ublížit, sice vás bude nenávidět nebo se vás bude bát, jako pes.

Jste-li nervosní z dětí, neměli jste je mít, a když už je máte, kroťte a léčte se.

Pijáci i jejich rod je nervosní. Matky v době těhotenství a kojení nesmí piti ani kapku lihovin. Děti dostanou koliky, křeče — a nikdo neví proč — inu — alkohol. Kupte si brožurku o dětské hygieně.

Žena musí u dětí míti universální schopnosti, býti půl doktora, půl učitele, být soudcem i vykonavatelem trestu, milosrdnou sestrou.

Než vstoupíte do manželství, a dostanete povolení na děti, budete muset skládati, zkoušky z hygieny, výchovy, vedení hospodářství. Ideály lásky, romantismus a lehkomyslnost musíte pověsit na hřebíček.

Děti se derou k životu násilně přes utrpení rodičů.


Původní zdroj historického článku:
Hvězda čsl. paní a dívek 1929, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. února 2020


Diskuze k článku „Co dělat, když dítě často pláče“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.