Bytový design za dob našich prababiček aneb invaze háčkovaných deček

rubrika: historické články / architektura a stavebnictví, původně vyšlo: Eva - 1914, autor neuveden.
Myslíte si, že k době našich babiček a prababiček neodmyslitelně patří přemíra nejrůznějších háčkovaných deček a pokrývek? Článek z roku 1914 vám ukáže, že už tehdy podobné bytové dekorace řadě lidí vadily.
Následující text pochází z roku 1914

O zbytečných předmětech v domácnosti.

Jsou dosud mnohé dámy, které tráví všechen svůj prázdný čas háčkováním. Výsledek jejich pilné práce pak zdobí kde jaký kus nábytku; větší menší přikrývky čili „dečky“ zastírají povrch křesel, židlí, stolu, kredence, pohovky atp.

Dečky vnikly vítězně i do kuchyně, opanovaly spíž a vroubí i stěnu koupelny nad vanou. A vidí-li milé dámy muže, jak za vší té pilné práce klidně si čte noviny a kouří doutník, říkají mu závistivě: „Ty máš časy!“

A namítne-li jim, proč tedy všecky ty zbytečnosti dělají, povzdechnou si jen: „Ty tomu nerozumíš“. Je znamenitým požitkem sednouti si na pohovku nebo křeslo, chráněné „dečkou“.

S počátku vydržíme seděti zpříma a nehybně, aby se přikrývka neshrnula, ale za nedlouho šíje nám ztrne tak, že se musíme pohnout. A už letí dečka s lenochu dolů, někdy i na zem, protože je k látce jen zlehka přišpendlena nebo zavěšena.

Stejně nevhodné jsou pokrývky na stůl, při nichž nevidíme z celého stolu nic mimo — čtyři nohy. Ořechová nebo mahagonová deska je zakryta, jen „nádherná“ plyšová pokrývka dominuje celému okolí.

Na stůl náleží jediná pokrývka: bílý lněný ubrus, pokud se obědvá. Nejí-li se na stole, nemá tam pokrývka žádného účelu. Kdo se bojí, že by na př. stojací lampa poškodila polituru, podloží prostě malou bílou podložku, při které tvar a úprava stolu přijde k plné platnosti.

Ještě nesmyslnější je dečka k ochraně kláves na pianě. Patrně dáma, která uznává potřebu této ochrany, zapomíná buď zavírati víko u piana nebo klavesy častěji oprašovati. Je v tomto šetření mnoho klamu a neupřímnosti. Lidé si nakoupí za drahé peníze spousty nábytku, kterého mohou užívati nějakých 30 let, aby ho pak zakryli a — šetřili.

Připomíná to příliš pořádné rodiče, kteří koupí dětem drahé hračky, ale hned po svátcích je zavrou do skříní, aby se nerozlámaly . . .


Původní zdroj historického článku:
Eva - 1914, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
2. dubna 2020


Diskuze k článku „Bytový design za dob našich prababiček aneb invaze háčkovaných deček“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.