Antonín Dvořák: Stačila jednoduchá operace a geniální skladatel mohl žít déle!

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Pozor - 1926, autor neuveden.
Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevesi a zemřel 1. května 1904 v Praze. Za svůj relativně krátký život vytvořil skladatel Antonín Dvořák řadu nezapomenutelných hudebních děl, které oslovují i dnešní generaci. Jak vám ale ukáže článek z roku 1926, tak podle názoru legendárního lékaře a profesora Josefa Thomayera stačila malá operace a Dvořák mohl žít o hodně déle.
Následující text pochází z roku 1926

Proč zemřel skladatel Dvořák?

Skladatel Antonín Dvořák mohl býti na dlouhou řadu let nám zachován, kdyby na něm zavčas byla provedena zcela lehká operace.

Tak dočítáme se v deníku slavného našeho lékaře a spisovatele, prof. dra Thornayera: Dvořák trpěl řídkou nemocí, která se nazývá sklerem hrtanu.

Nemocí tou trpěl též první český starosta města Prostějova. Lékar. Vojáček, u něhož dr. Ondř. Přikryl správně rozpoznal podstatu nemoci, naléhal rychlé provedení operace, starosta Vojáček však napřed po několik hodin diktoval polední svou vůli, v níž učinil velkolepé vlastenecké odkazy a k operaci mohlo se přikročiti teprve tehdy, když již bylo pozdě. Stejně jako starosta Vojaček, mohl i skladatel dr. Ant. Dvořák býti zachráněn provedením včasné operace.

Spisovatel dr. Thomayer vzpomíná ve svém deníku úmrtí redaktora Jaromíra Hrubého. Také ten trpěl sklerem hrtanu. Dr. Thomayer píše o něm: „Zemřel v doslovném slova smyslu zadušením, neboť sklerem nesmírně zúžil průsvit hrtanu.

Smrt byla nešťastným následkem neporozumění jeho nemoci. Viděl jsem v pathologickém ústavu jeho hrtan a viděl jsem — se mnou také jiní - že by neveliká operace, otevření průdušnice pod hrtanem (t. j. tracheeotomie) byla Hrubého nepochybně na dlouhou dobu zachránila. To není v našem životě žádnou neslýchanou příhodou.

Povídal mně na příklad prof. Hlava, po pitvání Antonína Dvořáka, že by mu byla operace, včas provedená, na dlouhou dobu život prodloužila. Vyzýval mne Hlava dokonce, abych v té věci veřejně promluvil. Nemohl jsem tak učiniti, poněvadž detaily z chorobopisu Dvořákova mně nebyly známé."

Jisté je ještě dnes líto každému i Hrubého i dra Zikmunda Wintra, o němž se Thomayer stejně zmiňuje; ale představa, že Antonín Dvořák mohl české hudbě žit ještě dlouhou dobu, kdyby býval včas operován a že se to nestalo, je zdrcující. Pokládali jsme to za krutost osudu, že geniální ten muž musel odejíti co šedesátník.

Po svědectví tak znamenitých lékařů, jako Hlava a Thomayer, máme nevýslovně bolestný pocit, že jeho stav nebyl správně včas posuzován. Co tím české hudbě bylo ztraceno...


Poznámka Bejvávalo.cz:
O příčinách smrti Antonína Dvořáka se dlouhá léta spekulovalo. Jednu z posledních informacích na toto téma si můžete přečíst například na webu České televize.


Původní zdroj historického článku:
Pozor - 1926, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. září 2023


Diskuze k článku „Antonín Dvořák: Stačila jednoduchá operace a geniální skladatel mohl žít déle!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.