Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Africký strach z dvojčat, který vede k vraždě vlastních dětí

původně vyšlo: Československý kurýr - 1926, autor neuveden.
Říká se: jiný kraj, jiný mrav. Článek z roku 1926 vás seznámí s podivnou africkou pověrou, díky které život dvojčat narozených v Africe často končil hned po narození. Zajímá vás, co k takovému hrůznému činu rodiče dvojčat vedlo?


Strach z dvojčat u černochů.

Nedávno přinesly kterési noviny hrůzostrašný popis, jak v jedné osadě v jižní Africe byla zavražděna dvojčata domorodé černé matky.

My, kteří nevíme ničeho o mravech a zvycích divochů, vidíme v takovém činu pouze hrůzný zločin a nemyslíme ani na to, že tento čin mohl býti docela v souhlasu se zákony divošských kmenů, zákony, kterých divoši zachovávali od nepaměti, než mezi ně přišel bílý muž se svými novými ideami.

Většina, ne-Ii všichni divoši, dívala se od nepaměti na příchod dvojčat na svět s bázní a hrůzou.

Cestovatelé mezi divochy vysvětlují to takto:

Když žena porodí dítě, dává tím vznik lidské duši. Pakli nějakým strašným neštěstím porodí dvě děti najednou, je duše rozdvojena na dví, a jaké vyhlídky může míti člověk s poloviční duší na tomto světě?

Tak usuzují divoši, a aby zbavili dvojčata, svou osadu a celý kmen strašného neštěstí, které by zrození dvojčat mohlo míti za následek, utracují je. Nejstarší způsob, kterým se to dálo, byl ten, že nešťastná dvojčata byla upečena v hliněné peci.

Tak hluboko je u divochů zakořeněn strach před dvojčaty, že se o nich ani mluvili nesmí v přítomnosti těhotné ženy. Symbolické je také, že se narozeným dvojčatům před utracením vkládá do úst popel, neboť popel takřka u všech národů na celém světě znamená smutek a žal.

Je nesnadno představili si, jaká hrůza se zmocní celého jihoafrického kraalu (osada domorodců) na zprávu, ze se v osadě narodila dvojčata.

Neboť i divoši mají jinak své děti velmi rádi, což pozná na první pohled ten, kdo měl příležitost viděli hejna veselých, šťastných dětí, jež oživují každou jihoafrickou osadu.


Původní zdroj historického článku:
Československý kurýr - 1926, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. března 2020


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.