Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Zajímavé letadlo: dvě různě velké vrtule a dva motory

původně vyšlo: Vynálezy a pokroky 1913, autor neuveden.
Letadla měla ve svých začátcích různé konstrukce a pohon. Jeden velmi zajímavý stroj, využívající dvojici různých, ale stejně se otáčejících vrtulí, vám představí článek z roku 1913.


Nový jednoplošník Rumplerův.

Loňského roku byly podnikány na letišti v Johannisthalu zkoušky s novým jednoplošníkem Rumplerovým, které skončily velmi úspěšně.

Nové toto letadlo je z technického stanoviska pozoruhodné.

Letadlo má dva motory po 100 HP; jeden je nahoře v čele letadla, druhý je schován v kostře pod ním a něco na zad (na obraze zakryt potahem kostry). Každý motor má svoji vrtuli; jsou tedy dvě samostatné vrtule, jež jsou uspořádány v čele letadla za sebou.

První vrtule je přímo poháněna motorem horním a její hřídel prochází dutým nábojem vrtule zadní, která je hnána spodním motorem prostřednictvím řetězového převodu. Zadní vrtule má větší průměr a otáčí se pomaleji; obě vrtule se točí v témž smyslu. Toto uspořádání je myšlenkou Loutzkoy-e.

Je známo, že vrtule většího průměru a menšího počtu obrátek má lepší účinnost, než menší vrtule o velkém počtu obrátek, a tu zamýšlí vynálezce touto úpravou při vhodné volbě stoupání vrtulí a počtu jejich obrátek dosáhnouti větší účinnosti hnací dvojice, než jaká by byla u vrtulí oddělených.

Podle zpráv, proniklých do veřejnosti po prvních zkouškách, lze se domnívati, že cíle vytknutého bylo dosaženo.zdroj historického článku:
Vynálezy a pokroky 1913, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. října 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Zajímavé letadlo: dvě různě velké vrtule a dva motory


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: